Pakiet antykolejkowy już na stronach MZ

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia opublikowało pakiet antykolejkowy. To projekty 7 rozporządzeń, które mają na celu ustabilizowanie sytuacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia.
Pierwsze rozporządzenie dotyczy zmiany ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Projekt ma na celu wzmocnienie ich roli jako podmiotów doradczych ministra zdrowia oraz roli wojewodów poprzez zagwarantowanie ich bezstronności oraz wprowadzenie narzędzi mających na celu eliminowanie konfliktu interesów i ich eliminowanie. Konsultanci będą musieli składać oświadczenie dotyczące ich życia zawodowego pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Kolejnym projektem jest projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, w którym przewidywane jest wydłużenie czasu preskrypcji z 90 do 360 dni oraz zmniejszenie częstotliwości wizyt wyłącznie w celu uzyskania recepty. Jednocześnie projekt zwiększa ilość wypisywanych leków recepturowych. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających także wydłuża czas preskrypcji z miesiąca do 90 dni. Jednocześnie wydłużony zostanie czas ważności recepty z 14 do 30 dni. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ma na celu poprawę dostępu do świadczeń onkologicznych. Projekt zobowiązuje świadczeniodawców do realizacji zasad określonych w „Zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego” Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

- Towarzystwa nie maja udziału w stanowieniu prawa – mówi Grzegorz Byszewski, ekspert ds. zdrowia Pracodawców RP – Jeśli zalecenia maja być realizowane powinny być częścią prawa stanowionego. To byłoby czytelniejsze, gdyby był załącznik do projektu rozporządzenia o tych zaleceniach a jak się zmienią to wtedy także świadczeniodawcy muszą przecież o tym wiedzieć. Powinno więc to być modyfikowane w trybie konsultacji społecznych i zmian prawnych.

Projekt zwiększa uprawnienia lekarzy posiadających specjalizację w podstawowej dziedzinie medycyny, którzy rozpoczęli szkolenie specjalizacyjne w szczegółowych dziedzinach. W wybranych dziedzinach takich jak m.in. diabetologia oraz choroby wewnętrzne, nefrologia, neurologia, neurochirurgia, alergologia, endokrynologia, ginekologia i położnictwo, chirurgia, gastroenterologia, geriatria, immunologia, reumatologia rozszerzono uprawnienia do realizacji świadczeń przez lekarzy z I stopniem specjalizacji lub pod nadzorem lekarza specjalisty. Zmiany mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2015 roku.

- Nadanie większych kompetencji lekarzom z niższym stopniem specjalizacji pod nadzorem lekarza właściwego jest w porządku tylko należy dopilnować, aby uniknąć błędów – mówi Grzegorz Byszewski. - A to wymaga rzeczywiście odpowiedniego nadzoru nad lekarzem z mniejszym zasobem kompetencji.

W projekcie rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej rozszerzono wykaz badań laboratoryjnych oraz diagnostyki EKG i obrazowej, które może zlecać lekarz pierwszego kontaktu. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku.

Ministerstwo przygotowało także nowelizację rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Zmiana ma na celu wprowadzenie przepływu informacji od lekarza specjalisty do lekarza POZ o sposobie leczenia pacjenta. Ostatnim projektem jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej umożliwia realizacje świadczeń przez lekarza, który ukończył I rok specjalizacji po potwierdzeniu jego wiedzy i umiejętności przez kierownika. W zakładach opiekuńczych lekarz udziela świadczeń w łącznym wymiarze 1 etatu przeliczeniowego na 35 łóżek. W zakładach opiekuńczych także lekarze z innymi specjalizacjami takimi jak choroby wewnętrzne, neurologia, psychiatria, geriatria będą mogli udzielać świadczeń w zakładach opiekuńczych dla dorosłych. Termin wejścia nowych przepisów określono na 1 stycznia 2015 roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.