Pakiet kolejkowy poprawi wyleczalność raka jelita grubego?

Udostępnij:
Dla chorego na raka jelita grubego jeden dzień życia to tak jak 10 lat. Lekarze pierwszego kontaktu nie wykonują badania per rectum, a pomogłoby wcześnie wykryć zmiany. Nadzieją są przesiewowe badania kolonoskopowe, które powinny być zlecane w razie najmniejszego podejrzenia. Zapadalność na raka jelita grubego od lat 80-tych wzrosła 4-krotnie i w żadnym innym rodzaju raka tak nie jest. Czy pakiet kolejkowy sprawi, że czas oczekiwania na leczenie stanie się krótszy?
Wskaźnik wyleczalności w tej chorobie w Polsce wynosi 30 procent, podczas, gdy w Europie 50 procent. Najsłabiej wygląda w województwie łódzkim i świętokrzyskim. Czy powoduje to długie oczekiwanie na diagnostykę i leczenie dochodzące nawet do 7 miesięcy? Na pewno to nie pomaga. Tutaj mają nastąpić zmiany.

- Chory od podejrzenia choroby do jej potwierdzenie nie będzie czekał dłużej niż 4 tygodnie. Od podejrzenia u lekarza pierwszego kontaktu do wizyty u specjalisty nie minie więcej niż 2 tygodnie i kolejne 2 tygodnie na ocenę histopatologiczną– mówi Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. – Potem zostanie dokonana ocena zaawansowania choroby i chory uzyska dostęp do konsylium lekarskiego oraz uzyska koordynatora leczenia, który będzie mu towarzyszył aż do jego zakończenia. Okres od podejrzenia do rozpoczęcia leczenia nie będzie dłuższy niż 9 tygodni.

Piotr Warczyński zadeklarował także, że znajdą się pieniądze na to, aby do leczenia wprowadzić dwa nowe leki, które uzyskały pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych. Koszty leczenia raka jelita grubego są rozproszone ze względu na różnorodność tego leczenia.

- Zachorowań jest rocznie 17,5 tys, w tym 9,5 tys to mężczyźni – mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej – Kobiety mają generalnie lepsze rokowania. 95 procent chorych to osoby powyżej 50 roku życia. W 25 procentach rak występuje w rodzinie , w 75 procentach do zachorowania sporadyczne. Na chorobę wpływa otyłość, unikanie wysiłku fizycznego, zła dieta.

- Podstawowym badaniem w kierunku wykrycia raka jelita grubego jest kolonoskopia – mówi prof. Lucjan Wyrwicz z Centrum Onkologii w Warszawie – Czasem do diagnostyki konieczna jest biopsja, badanie cytologiczne, pobranie wycinka. Problemem jest to, że to rak skąpoobjawowy i przecież nie zawsze ból brzucha może oznaczać to, że ktoś ma raka. Podstawowym leczeniem raka jelita grubego jest chirurgia, a uzupełniają ja radioterapia, chemioterpia oraz leczenie celowane. Czasem chemioterapia ma na celu przetworzenie choroby w chorobę przewlekłą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.