Pielęgniarka Hanna Chrzanowska będzie błogosławioną

Udostępnij:
W Watykanie trwa proces badawczy poprzedzający ogłoszenie błogosławioną polskiej pielęgniarki, Hanny Chrzanowskiej. Dla środowiska pielęgniarskiego jest ona wzorem zawodowym i autorytetem duchowym.
Niektóre media donoszą nieoficjalnie, że za jej pośrednictwem został uzdrowiony mieszkaniec Krakowa, który cierpiał na nieuleczalny tętniak mózgu. Podobno jego nagłego uzdrowienia nie można w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć.

Faktem jest to, że Chrzanowska była zasłużoną pielęgniarką, która całe swoje życie poświęciła pracy i ludziom.

- Pani Chrzanowska jest symbolem kobiety i pielęgniarki – mówi Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP. – Poświęcenie i wrażliwość na człowieka, to cechy, którymi dysponuje każda pielęgniarka, a ta pielęgniarka stanowi dla nas wzór i można powiedzieć, że jest taką patronką duchową. Bo jej praca jest przykładem właściwego pojmowania posługi i powołania pielęgniarek – dodaje.

Starania o wykazanie jej świętości, które doprowadziły do procesu beatyfikacyjnego rozpoczęły się już w 1998 r. Teraz wierni czekają na decyzję papieża Franciszka. Nieoficjalnie mówi się, że nastąpi to niebawem ze skutkiem pozytywnym. Wiadomo już, że gdy akt beatyfikacyjny zostanie podpisany, to uroczystości odbędą się w Krakowie.

Przypomnijmy - Hanna Chrzanowska urodziła się w 7 października 1902 r. w Wraszawie. Była córką wybitnego historyka literatury z UJ w Krakowie, prof. Ignacego Chrzanowskiego. Przed wojną redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska”, pracowała także jako instruktorka w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek. Znana jest także z wielu publikacji na temat pielęgniarstwa.

W czasie wojny z poświęceniem zdrowia i życia opiekowała się uchodźcami, więźniami i prześladowanymi. Po wojnie pracowała w krakowskiej Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarsko-Położniczej. Zakładała też placówki pielęgniarskie przy krakowskich parafiach. Wspierał ją w tym kard. Wojtyła. Organizowała opiekę przyszpitalną i domową.

W swojej posłudze duchowej oddała się w 1956 r. pod opiekę zakonowi w opactwie tynieckim, gdzie została tzw. oblatką – osobą świecką związaną na stałe z wybranym zakonem.

W 1966 r. zachorowała na raka. Przeszła poważną operację, ale choroba nie zatrzymała się. Hanna Chrzanowska zmarła 29 kwietnia 1973 r. w Krakowie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.