123RF

Płacenie za uczenie

Udostępnij:

Czy należałoby zobowiązać absolwentów kierunków lekarskich do odpracowania kosztów nauki w polskim systemie ochrony zdrowia lub zwrotu pieniędzy, jeśli po państwowych studiach nie zostaną w kraju?

Petycja

Płacenie za uczenie zasugerowano w propozycji przysłanej do Ministerstwa Zdrowia.

– Mając na uwadze zwiększający się niedobór lekarzy w publicznych podmiotach leczniczych i wysokie koszty kształcenia medycznego finansowanego z pieniędzy państwowych, zwracamy się z postulatem wprowadzenia regulacji zobowiązujących absolwentów kierunków lekarskich, którzy studiowali na koszt państwa, do odpracowania nauki w polskim systemie ochrony zdrowia lub zwrotu kosztów nauki w przypadku decyzji o emigracji zaraz po ukończeniu studiów – podkreślili autorzy petycji.

Autorzy petycji (nie wyrazili zgody na podanie danych osobowych), uzasadniając pomysł, wskazali na trzy argumenty:

  • niedobór lekarzy w Polsce,
  • emigrację absolwentów,
  • koszty kształcenia.

Postulują:

  • zobowiązanie do pracy w polskim systemie ochrony zdrowia – stwierdzili, że absolwenci studiów medycznych finansowanych z budżetu państwa powinni być zobligowani do przepracowania określonego czasu (na przykład 4–5 lat) w publicznym systemie ochrony zdrowia,
  • zwrot kosztów edukacji – w przypadku decyzji o emigracji bez podjęcia zatrudnienia w Polsce w wyznaczonym okresie absolwenci powinni być zobowiązani do zwrotu kosztów kształcenia w proporcjonalnej wysokości,
  • system zachęt do pracy w Polsce – autorzy uznali, że konieczne jest dodatkowe wspieranie młodych lekarzy, takie jak atrakcyjne wynagrodzenie, lepsze warunki pracy i pomoc w procesie specjalizacji.

– To zapewni lepsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce i pozwoli efektywniej wykorzystać pieniądze publiczne przeznaczone na kształcenie lekarzy – napisali autorzy.

Odpowiedź

Wiceminister zdrowia Urszula Demkow w odpowiedzi poinformowała, że petycja nie mogła zostać uwzględniona.

Wyjaśniła, że rozwiązania są już częściowo elementem powszechnie obowiązującego prawa – chodziło o pomoc dla uczących się.

– Jednym z nich jest wprowadzona w 2022 r. forma wsparcia dla studentów medycyny, która polega na możliwości udzielenia kredytu na studia medyczne – wraz z obowiązkiem spłaty kredytu na studia medyczne po ukończonych studiach lub odpracowania tych studiów w publicznej służbie zdrowia. Kredyt przeznaczony jest dla studentów kierunku lekarskiego, którzy wybrali studia odpłatne w języku polskim – opisała.

Ilu lekarzy wyjeżdża z Polski za granicę?

Szacuje się, że rocznie około 900 lekarzy decyduje się na wyjazd za granicę, co prowadzi do sytuacji, w której Polska finansuje kształcenie medyków dla innych państw.

Kształcenie lekarzy w Polsce jest opłacane z pieniędzy publicznych – wykształcenie przyszłego lekarza to ok. 200–250 tys. zł.

Petycja i odpowiedź poniżej.


O sprawie poinformował też Dziennik.pl.

Przeczytaj także: „Ile w kieszeni medyka od lipca 2025 r.” i „Ile zarabiają lekarze?”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.