Podsumowali pilotażowy programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży

Udostępnij:
NFZ ocenił pilotaż, w którym bierze udział 13 szpitali, między innymi na Lubelszczyźnie i Śląsku. Efekty? Skrócenie prawie o dobę pobytu matki i dziecka w szpitalu. Analiza danych za lipiec, sierpień i wrzesień pokazuje, że szpitalach zanotowano krótszy czas hospitalizacji poporodowej. Z 4,57 dni na 3,9. Co poza tym?
- Program zakłada kompleksową opiekę ginekologa i położnej w czasie ciąży, porodu i konsultacje do czasu, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Po trzech miesiącach funkcjonowania pro-gramu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, znane są już pierwsze efekty pilotażu. Do chwili obecnej opieką koordynowaną objętych zostało 4 829 kobiet w ciąży, z czego urodziło już 2 739 - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Analiza pokazuje, że szpitalach w kraju, które realizuje się program zmniejszeniu uległ także odsetek cieć cesarskich. Z 39,48 na 36,55 procent.

NFZ informuje, że dane z pierwszych miesięcy działania programu opieki koordynowanej nad kobieta w ciąży zestawiono z analogicznym okresem roku ubiegłego w ośrodkach realizujących program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży.

Obejrzyj również wideorozmowę: "Wojciech Zawalski podsumowuje pierwsze efekty programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.