Potrzeba więcej pieniędzy dla programu FEnIKS
Tagi: | federacja Porozumienie Zielonogórskie, Jacek Krajewski, Tomasz Zieliński, program FEnIKS, POZ, lekarze rodzinni |
Jak przekonują eksperci federacji Porozumienie Zielonogórskie, konieczne jest zwiększenie środków przeznaczonych na wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej w pierwszym naborze programu FEnIKS.
Pięciokrotnie większe zapotrzebowanie
Choć w programie FEnIKS przyznano 180 milionów złotych, zapotrzebowanie zgłoszone przez placówki POZ wynosi aż 860 milionów złotych. Niemal pięciokrotnie więcej niż dostępna pula – wskazują lekarze rodzinni. Środki przyznane w pierwszym naborze są przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i wzmocnienie infrastruktury informatycznej. To szczególnie istotne w kontekście realizacji usług opieki koordynowanej oraz dalszego rozwijania cyfryzacji tego sektora ochrony zdrowia, w którym POZ uchodzi za jeden z najlepiej zorganizowanych obszarów.
– Podstawowa opieka zdrowotna ma ogromne potrzeby inwestycyjne. Przez lata nie miała szerokiego dostępu do funduszy unijnych. Program FEnIKS to szansa, by poprawić jakość opieki zdrowotnej i odpowiedzieć na oczekiwania zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego – mówi Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie.
FEnIKS, realizowany w perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021–2027, umożliwia finansowanie kluczowych inwestycji w placówkach POZ. Beneficjenci – zarówno istniejące, jak i nowo powstające podmioty – mogą przeznaczyć środki na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, rozwój infrastruktury IT oraz prace budowlane. Wartość przyznanych grantów jest uzależniona od liczby pacjentów zapisanych do danej placówki.
– Wspólnie z Instytutem Zdrowia i Demokracji przygotowaliśmy szczegółowe założenia programu, które trafiły do Komisji Europejskiej już w 2020 roku. Zwracaliśmy uwagę na problemy dostępności POZ w regionach wiejskich oraz niedostateczną promocję zdrowia. Cieszymy się, że nasze postulaty znalazły odzwierciedlenie w programie FEnIKS – podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes federacji.
Wsparcie dla 2 tys. placówek POZ
W ramach całego konkursu wsparcie ma otrzymać około 2 tys. placówek POZ. 80 proc. tej kwoty pochodzi z Funduszy Europejskich na infrastrukturę, klimat i środowisko. Pozostałe środki zapewni budżet państwa.
– Podstawowa opieka zdrowotna była przez lata marginalizowana w podziale środków unijnych. To zmiana, o którą walczyliśmy od dawna. Teraz musimy zadbać o jak najlepsze wykorzystanie tych funduszy. To szansa na poprawę jakości opieki nad pacjentami oraz warunków pracy specjalistów medycyny rodzinnej – mówi Tomasz Zieliński.
Choć program FEnIKS jest dużym krokiem naprzód, obecny poziom finansowania nie zaspokaja pełnych potrzeb sektora. Eksperci federacji Porozumienie Zielonogórskie uważają, że zwiększenie alokacji środków w ramach pierwszego naboru do unijnego programu umożliwi szybszą realizację kluczowych projektów zgłoszonych przez POZ. Jednocześnie spowoduje, że olbrzymia praca wykonana przy składaniu wniosków i odpowiadaniu na pytania oceniających zespołów w NFZ nie pójdzie na marne. Tak, jak i praca urzędników NFZ, którzy w przypadku konieczności odrzucenia 80 proc. złożonych wniosków po trzymiesięcznej ich analizie będą musieli w kolejnym naborze oceniać je od nowa. A świadczeniodawcy będą zmuszeni do ponownego wypisywania takich samych wniosków. Niech zwycięży rozsądek, a nie biurokracja.
– Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są fundamentem polskiego systemu ochrony zdrowia, a inwestycje w ich rozwój przynoszą bezpośrednie korzyści pacjentom, dlatego tak ważne jest, aby programy wsparcia finansowego odpowiadały na realne potrzeby tego sektora, który od lat udowadnia swoją skuteczność w cyfryzacji i opiece nad pacjentami – podkreśla prezes Krajewski.