Polacy skarżą się na słabą skuteczność szczepionek przeciw grypie

Udostępnij:
Mimo nawoływań autorytetów i spektakularnych akcji promocyjnych tylko 6 proc. Polaków badanych przez CBOS zaszczepiło się przeciw grypie. Powód? Uznali, że są mało skuteczne. Co trzeci zaszczepiony w ubiegłych latach przyznał, że i tak się rozchorował.
- Badanych, którzy choć raz w życiu zaczepili się przeciw grypie, zapytaliśmy, czy kiedykolwiek zdarzyło im się, że pomimo zaszczepienia się zachorowali na tę chorobę w danym sezonie. Ponad jedna trzecia ankietowanych (36%), którzy zaszczepili się przeciw grypie, deklaruje, że zdarzyła im się taka sytuacja – podaje CBOS.

Autorzy zastrzegają, że w tym wypadku pamiętać należy, że są to jedynie deklaracje badanych, którzy mogą mylić grypę ze zwykłym przeziębieniem bądź też z innymi chorobami. Ale, co zrozumiałe, respondenci, którzy uważają, że pomimo zaszczepienia się przeciw grypie zachorowali na tę chorobę, są mniej skłonni szczepić się po raz kolejny.

- Do najczęściej wymienianych powodów nieszczepienia się przeciw grypie zaliczyć należy przekonanie, że ta forma uodparniania jest niezbyt skuteczna (29%) – podaje CBOS. Porównywalnie często wymienianym powodem nieszczepienia się jest przeświadczenie o małym prawdopodobieństwie zachorowania (28%). Dla 20 % powodem odmowy szczepienia jest obawa przed skutkami ubocznymi.

Podsumowując: by poprawić „poziom wyszczepialności” na grypę wśród Polaków w pierwszej kolejności należy zwiększyć skuteczność szczepionek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.