Polscy lekarze nie będą musieli zdawać egzaminu z… języka polskiego

Udostępnij:
Obywatele polscy z dyplomem zagranicznej uczelni medycznej nie będą musieli zdawać egzaminu z języka polskiego, by wykonywać w naszym kraju zawód lekarza lub lekarza dentysty.
- Minister zdrowia zapowiedział zmiany w obowiązujących przepisach po tym, jak rzecznik praw obywatelskich przedstawił mu problem na przykładzie absolwentki zagranicznej uczelni medycznej. Gdy kobieta ubiegała się o przyznanie w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza, okazało się, że musi zdać egzamin z języka polskiego, mimo że jest to jej język ojczysty – pisze „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, osoby, które ukończyły studia lekarskie albo lekarsko-dentystyczne w języku obcym i chcą uzyskać w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, powinny zdać egzamin z języka polskiego. Wątpliwości RPO wzbudził fakt, że wymóg ten dotyczy również obywateli polskich, dla których język polski jest językiem ojczystym i którzy kształcili się w tym języku przed rozpoczęciem studiów (np. studiów w Polsce w języku angielskim lub na zagranicznych uczelniach medycznych) oraz zdawali w języku polskim egzaminy, m.in. egzamin maturalny, egzaminy związane z wykonywaniem zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Jak podaje dziennik minister zdrowia podzielił stanowisko RPO i zapowiedział wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach. Poinformował, że zamiarem ustawodawcy było sprawdzenie wszystkich kompetencji osób, które chcą wykonywać zawód lekarza lub lekarza dentysty oraz troska o ich przyszłych pacjentów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.