Potrzebne kolejne spotkania w sprawie recepty pielęgniarskiej

Udostępnij:
Pielęgniarki rozpoczęły rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat propozycji pakietu antykolejkowego, którego częścią jest wystawianie recept przez personel pielęgniarski. Do tego kroku konieczna jest jednak zmiana ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w ministerstwie w czwartek, 10 kwietnia. Obecny był Bartosz Arłukowicz, a także podsekretarz stanu Piotr Warczyński i dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Beata Cholewka. Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych reprezentowały prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk i wiceprezes – Teresa Kuziara. Ustalono, że konsultacje ze środowiskiem pielęgniarskim będą kontynuowane w trakcie kolejnych spotkań.

Pielęgniarki nie mówią „ nie” propozycjom resortu, ale domagają się gratyfikacji finansowej. Uważają, że nie są na tyle kompetentne, żeby wystawiać receptę choremu przewlekle, bo kto weźmie na sobie odpowiedzialność za ewentualny błąd w pierwotnej ordynacji leku. Uważają, że pomóc mogą uprawnienia do wystawiania recept, ale na środki pielęgnacyjne.

Resort argumentuje, że recepta pielęgniarska podniosłaby prestiż zawodu, ale pielęgniarki nie chcą takiego rozwiązania, uważając, że prestiż zawodu już jest, a pielęgniarkom potrzebne jest uznanie ich znaczenia zawodowego w każdej sytuacji, tym bardziej że chętnych do tego zawodu jest coraz mniej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.