Prof. Adam Maciejczyk o stanie polskiej onkologii i pytaniach do polityków

Udostępnij:
Na nowotwory co roku zapada około 170 tys. osób, z czego niemal 100 tys. umiera. Prognozuje się, że w roku 2029 r. zachoruje około 215 tys. osób, co oznacza, że wraz z osobami najbliższymi chorym problem ten dotknie średnio rocznie od 4 do 5 mln Polaków. Tymczasem nadal nakłady finansowe są niskie, a do tego dochodzi nieracjonalne wykorzystanie środków, odpływ kadry medycznej i brak kontroli jakości realizowanej opieki i mierzenia jej efektów - diagnozuje prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Dlatego PTO postanowiło zapytać przed wyborami wszystkie komitety wyborcze o procent PKB budżetu państwa jakie zostanie przeznaczony na ochronę zdrowia, w tym na onkologię, w roku 2023, jak powinien wyglądać system kształcenia lekarzy oraz jak zachęcić lekarzy do pozostania w kraju oraz o pomysł na system opieki zdrowotnej i racjonalne wydawanie środków skierowane na premiowanie jakości i poprawę koordynacji.

- Badania opinii publicznej informują, że zdrowie publiczne jest pierwsze w rankingu społecznych potrzeb i oczekiwań. Obiektywne i często brutalne liczby dowodzą, że onkologia jest i będzie największym wyzwaniem w obszarze zdrowia publicznego - wskazuje prof. Maciejczyk.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.