Marek Misiurewicz

Prof. Andrzej Radzikowski o szczepieniach przeciw rotawirusom ►

Udostępnij:
– Wpisanie szczepień przeciwko rotawirusom do kalendarza szczepień obowiązkowych przyniesie niemal natychmiastowe efekty w postaci zmniejszenia liczby hospitalizowanych dzieci oraz spadku zakażeń wewnątrzszpitalnych – mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski z I Katedry Pediatrii WUM podczas „Wizji Zdrowia”.
Rotawirusy są najczęstszym powodem ostrych biegunek zakaźnych u dzieci do 5 roku życia. Uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit. Do głównych objawów infekcji rotawirusowej należą gorączka do 40 stopni Celsjusza, wymioty, biegunka, utrata łaknienia oraz odwodnienie. Praktycznie każde dziecko je przechodzi chociaż raz, a niektóre – wielokrotnie. W Polsce każdego roku rejestrowanych jest od 20 tys. do 50 tys. zachorowań. Ponad 90 proc. zgłoszeń dotyczy przypadków hospitalizowanych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych od 1 stycznia 2021 roku do tej listy dołączą te przeciwko rotawirusom. Mają być nimi objęte wszystkie dzieci od 6. do 24. tygodnia życia urodzone po 31 grudnia 2020 r. Natomiast w przypadku dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2021 r. będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Prof. Andrzej Radzikowski wyjaśnił, dlaczego ministerialny projekt jest tak ważnym dokumentem i jakie przyniesie efekty.



Więcej o „IV Kongresie Wizja Zdrowia” na stronie: www.termedia.pl/WizjaZdrowia.

Przeczytaj także: „IV Kongres Wizja Zdrowia”: Dyskusja zakaźników – gorzka i konkretna”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.