Publiczna służba krwi: powstanie elektroniczna baza dawców

Udostępnij:
Rząd dostosowuje przepisy o publicznej służbie krwi do wymogów unijnych. Jednym z założeń jest stworzenie elektronicznej bazy dawców krwi, w tym także grup rzadkich oraz poprawa monitorowania jakości w centrach krwiodawstwa.
Nowelizacja przepisów przyjętych przez rząd wdraża wymogi dyrektyw unijnych regulujących bezpieczeństwo dawców i biorców krwi. Jak podaje Rzeczpospolita, ścisłą kontrolę procesu gwarantować ma przepis, który zobowiązuje wszystkie centra do wprowadzenia systemu czuwania, który umożliwi pełne śledzenie drogi krwi i jej składników od krwiodawcy do biorcy i na odwrót.

Nowelizacja określa także zasady przewozu krwi i jej składników spoza krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obecnie nie są one uregulowane prawnie. Rozszerza też katalog czynów zagrożonych sankcją karną m.in. o udaremnianie i utrudnianie poddania się kontroli i ocenie.

Projekt noweli wprowadza także podstawy prawne, które umożliwią funkcjonowanie systemu teleinformatycznego e-krew. System ma być opracowany w latach 2017-2019, a fundusze na jego przygotowanie w znacznej części będą pochodzić ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

O konieczności uregulowania kwestii związanych z bezpieczeństwem krwi mówił na początku swojego urzędowania Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Kilka dni później Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie niektórych unijnych przepisów dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.