Radziwiłł w TVP o wspieraniu tych, którzy nie dają sobie rady

Udostępnij:
- W pierwszej kolejności trzeba wspierać tych, którzy nie dają sobie rady. I dlatego nasze pierwsze propozycje kierowane są do seniorów powyżej 75 roku życia i do nieubezpieczonych – mówił Konstanty Radziwiłł podczas programu „Debata” w TVP.
Radziwiłł powoływał się przy tym na zasadę obywatelską. Tłumaczył, że według wyliczeń resortu większość seniorów powyżej 75 roku życia ma kłopoty z wykupieniem potrzebnych leków. – A leki w tej grupie wiekowej bierze niemal każdy – mówił Radziwiłł. Pytany dlaczego chce pomagać wszystkim seniorom powyżej odpowiedniego wieku odpowiadał. – PESEL jest na tyle prostym narzędziem, że nie będziemy poprawiać stawianiem wymogu pozyskiwania dodatkowych zaświadczeń.

Radziwiłł powtórzył także zapowiedź umożliwienia dostępu do lekarzy dla nieubezpieczonych. – Dziś duża grupa: 2,5 miliona Polaków ma status nieubezpieczonych i utrudniony dostęp do lekarzy. To sprzeczne z konstytucją, niesolidarne, a przede wszystkim nieopłacalne. Bo przecież ci ludzie nieleczeni rozchorują się ciężej i więcej zapłacić będziemy musieli za leczenie powikłań – mówił. Pytany dlaczego chce dostępu do lekarzy dla wszystkich, a nie tylko dla najuboższych odpowiadał: - wygląda na to, że w tej sprawie, koszt sprawdzania kto jest biedny, kto nie może być wyższy niż koszt pomocy, której chcemy udzielić

Gośćmi programu byli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, byli prezesi NFZ Agnieszka Pachciarz i Andrzej Sośnierz, prezes OPZZ lekarzy Krzysztof Bukiel, Lucyna Dargiewicz prof. Bogdan Chazan oraz Ewa Błaszczyk i Adam Sandauer.

Agnieszka Pachciarz przekonywała, że w Polsce piętą achillesową systemu jest personel. – Sprzęt i warunki pracy mamy już bowiem na europejskim poziomie – mówiła. O tym, że czeka nas kolejna długotrwała reforma przekonywał Andrzej Sośnierz. – NFZ dożywa swoich dni. Ale jedno pstryk nie załatwi wszystkich narastających przez lata problemów.

Z kolei Krzysztof Bukiel bronił publiczno – prywatnego modelu współpracy w ochronie zdrowia. - W końcu to nie jest źle, gdy prywatny podmiot za publiczne pieniądze realizuje publiczną misję. Często okazuje się, że właśnie prywatne pomioty lepiej realizują publiczną misję, niż świadczeniodawcy państwowi, czy samorządowi - mówił
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.