Rak: polski plan, szwajcarskie wzorce

Udostępnij:
Szwajcarskie doświadczenia w dziedzinie wdrażania narodowego planu walki z rakiem były tematem środowej sesji Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii Sejmu RP.
Narodowy Plan Walki z Rakiem przedstawiał Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Wspierał go Jakob R. Passweg, prezes Swiss Cancer League (Szwajcarskiej Ligi Przeciw Rakowi).

Przed czym przestrzegał szwajcarski gość? Mówił o trudnościach związanych z polityką. W Szwajcarii implementacja Narodowego programu przeciw rakowi natrafiła na trudności przede wszystkim w tej sferze. W Szwajcarii każdy kanton do walki z rakiem podchodzi inaczej i trzeba było pięciu lat w każdym z kantonów zaakceptowano najwyższe, obowiązujące w świecie standardy.

Czy inaczej będzie w Polsce? Będzie podobnie – wątpliwości nie miał Jacek Jassem, prezez Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO), które przedstawiło własny program narodowego planu walki z rakiem.

Projekt, początkowo ograniczony do analiz i raportów na temat różnych aspektów funkcjonowania systemu ochrony zdrowia związanych ze zwalczaniem nowotworów w Polsce, rozwinął się do postaci wielośrodowiskowych działań, budujących przekonanie o konieczności strategicznych zmian systemu i nadaniu onkologii rządowego priorytetu w zdrowiu publicznym.

-Dzisiaj możemy śledzić efekty tego wysiłku, podjętego przez wszystkie środowiska związane z onkologią. Pod nieformalnym patronatem premiera Donalda Tuska powstaje Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 – czytamy na srtonach PTO.

Dokument jest prawie gotowy. –W większości tez zgadzamy się z nim, pozostaje do dopracowania kilka spraw spornych – komendował Igor Radziewicz – Winnicki, wiceminister zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.