Ratownicy medyczni chcą mieć głos

Udostępnij:
Polska Rada Ratowników Medycznych i Społeczny Komitet Ratowników Medycznych napisały list do wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego. Wnioskują w nim by w ramach prowadzonej nowelizacji ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia powołać konsultanta krajowego oraz konsultantów wojewódzkich ds. ratowników medycznych. „Chcemy mieć swoich reprezentantów” – podkreślają.
W przesłanym piśmie podkreślają, że w obecnym stanie prawnym swoich konsultantów posiadają lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, położne, a także m.in. fizjoterapeuci, fizycy medyczni, inżynierowie medyczni, neurologopedzi, psychologie. Akcentują, że zawód ratownika medycznego jest jedynym z głównych zawód medycznych, który nie posiada odrębnych konsultantów.
Ponadto ich zdaniem liczebność grupy zawodowej ratowników medycznych – około 15 tys. w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także nieokreślona grupa ratowników poza tym systemem, w porównaniu z specjalizacją pielęgniarstwa ratunkowego (około 2500 osób), lekarzy ze specjalizacją z medycyny ratunkowej (około 730 osób), w pełni uzasadniają wnioskowanie o utworzenie dla ratowników medycznych odrębnych konsultantów.

Przewodnicząca PRRM Edyta Wcisło przypomina, że ratownicy medyczni są stosunkowo młodym zawodem. Oficjalnie funkcjonuje on od wprowadzenia w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w 2007 roku, która to uregulowała zawód ratownika medycznego.
– Jesteśmy poruszeni faktem, że to lekarze medycyny ratunkowej decydują o losie ratowników medycznych. Jednocześnie przedstawiciele pielęgniarstwa ratunkowego – około 2,5 tys. osób – mają konsultanta krajowego oraz konsultantów wojewódzkich, my nie. Dlatego postanowiliśmy zjednoczyć się razem z Społecznym Komitetem Ratowników Medycznych, aby pokazać wolę środowiska i wystąpić o powołanie konsultanta krajowego oraz konsultantów wojewódzkich – mówi Edyta Wcisło i dodaje:
– Po siedmiu latach funkcjonowania systemu możemy wiele wniosków wyciągnąć, aby ulepszyć system, ale trudno nam przebić się z pomysłami. Dlatego posiadanie konsultanta krajowego byłoby dla nas bardzo pomocne. Chcemy by konsultant krajowy oraz konsultanci wojewódzcy byli naszym głosem, osobami, do których możemy kierować nasze problemy, pomysły. Chcemy być słuchani w resorcie zdrowia, by z nami współpracowano. Jako ludzie na najniższym szczeblu, ale i najbliżej pacjenta możemy powiedzieć, jak należy usprawnić system, jakie zmiany warto wprowadzać, podpowiedzieć, co można zrobić, by jakość świadczonych usług w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego była lepsza dla pacjenta i bezpieczeństwa ratowników. Mamy nadzieję, że ministerstwo zrobi coś w tym temacie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.