iStock

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – różnice

Udostępnij:
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny służą do obrazowej diagnostyki narządów wewnętrznych i poszczególnych części ciała. Po badaniu tomografem lub rezonansem otrzymujemy trójwymiarowe zdjęcia, na podstawie których lekarz jest w stanie ocenić stan naszego zdrowia. Metody te jednak nie są zamienne, istnieją między nimi istotne różnice.

Czym różni się tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?


Obie metody pozwalają na zajrzenie w głąb naszego ciała, jednakże wykorzystują przy tym odmienną technologię. W przypadku tomografii komputerowej organizm przenikają promienie rentgenowskie. Rezonans zaś tworzy obraz dzięki falom radiowym i polu magnetycznemu. Dokładność obu metod jest podobna, jednakże o ile pole magnetyczne jest obojętne dla organizmu, to promieniowanie rentgenowskie już nie. Dlatego tomografia komputerowa nie może być wykonywana zbyt często, w jej przypadku zawsze konieczne jest skierowanie lekarskie. Nie zaleca się jej dzieciom, kobietom w ciąży i osobom powyżej 65 roku życia.


Na czym polega tomografia


Badanie, w zależności od tego, który fragment ciała jest mu poddawany, trwa od kilku do około 30 minut. Pacjent jest umieszczany na specjalnym stole, który zostaje automatycznie wsunięty do urządzenia przypominającego tunel. Obecne w nim lampy rentgenowskie wykonują serię zdjęć danej części ciała - z różnych stron i pod różnymi kątami, które po nałożeniu na siebie dają precyzyjny obraz badanej struktury. Nadzorujący badanie technik radiolog przebywa w osobnym pomieszczeniu, z którego - za pomocą interkomu, wydaje polecenia dotyczące np. chwilowego wstrzymania oddechu w konkretnym momencie. Po badaniu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności.


Bywa jednak, że w celu otrzymania dokładniejszego obrazu, badanie wykonywane jest z tzw. kontrastem. Jest to środek cieniujący, podawany zazwyczaj dożylnie, który zwiększa widoczność badanych struktur. Jeśli kontrast został użyty pacjent musi pozostać w placówce medycznej przez co najmniej godzinę, aby mieć pewność, czy nie nastąpiła reakcja alergiczna.


Co to jest rezonans magnetyczny


Przebieg badania rezonansem magnetycznym jest zbliżony do badania tomografem. Również samo urządzenie przypomina z wyglądu tomograf - stąd częste mylenie obu metod. Jak wspomniano wyżej, kluczowa różnica polega na zastosowanej technologii. Ze względu na użycie silnego pola magnetycznego nie mogą mu się poddać osoby, w których ciele znajdują się mogące ulec rozmagnesowaniu urządzenia elektryczne, takie jak rozrusznik serca, implant ślimakowy, pompa insulinowa, a także wszelkiego rodzaju obiekty metalowe - protezy, implanty, stenty itd. W takiej sytuacji alternatywnym badaniem jest zazwyczaj tomografia komputerowa.


Rezonans magnetyczny jest szczególnie zalecany w diagnostyce chorób nowotworowych i neurologicznych. Pozwala nie tylko wykryć niepokojące zmiany, ale także pomaga monitorować postępy leczenia. Badanie nie szkodzi zdrowiu, można je wykonywać dowolnie często.


Gdzie się udać, aby wykonać rezonans magnetyczny bądź tomografię komputerową?


O tym, jakie badanie należy wykonać decyduje lekarz. O miejscu jego wykonania w większości przypadków możemy zdecydować sami, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i nie chcemy czekać miesiącami na badanie w ramach NFZ. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje nagłe (urazy, wypadki), które wymagają natychmiastowej reakcji – takim przypadku wykonywana jest zazwyczaj tomografia komputerowa w placówce, do której pacjent został przywieziony.


Listę ośrodków diagnostycznych oferujących tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, oraz inne badania obrazowe (RTG, USG) można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl. Na stronie można porównać ceny w poszczególnych placówkach (z podziałem na miasta) oraz umówić się na wykonanie badania.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.