Rzecznik Praw Obywatelskich: zmieńmy ochronę zdrowia więźniów

Udostępnij:
System funkcjonowania opieki medycznej dla więźniów wymaga zmian - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Ministerstwa Sprawiedliwości i postuluje powołanie zespołu ds. opracowania nowego modelu tej opieki.
- W ocenie RPO Adama Bodnara więzienna służba zdrowia - finansowana z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości - coraz częściej nie jest w stanie kompleksowo świadczyć swoich usług. Stąd - jak podnosi - coraz większa liczba przerw udzielanych skazanym ze względów zdrowotnych, również niebezpiecznym przestępcom – pisze „Gazeta Wyborcza”.

- O tym, jak poważny to problem, świadczy nagłośniona przez media sprawa recydywisty, który dopuścił się gwałtu w trakcie przerwy w karze udzielonej mu w celu poddania się operacji okulistycznej w warunkach wolnościowych - wskazał rzecznik.

Aktualny system wymusza konwojowanie osadzonych do pozawięziennych podmiotów leczniczych, co z kolei prowadzi do pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej w nadgodzinach i jest bardzo kosztowne. Według RPO rozważenia wymaga chociażby korzystanie z systemu dozoru elektronicznego na czas udzielonej przerwy w karze.

Jak podaje dziennik RPO poinformował, że w ub. roku otrzymał ponad tysiąc skarg na niewłaściwą opiekę medyczną w warunkach więziennej izolacji.

Jak zaznaczył, wypracowanie nowych rozwiązań mogłoby też przyczynić się do zmniejszenia liczby spraw przegranych przez Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, z powodu niezagwarantowania osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych na takim samym poziomie jak wszystkim obywatelom.

RPO uważa, że istniejące problemy przemawiają za powołaniem międzyresortowego zespołu ekspertów, który opracuje nowy model funkcjonowania opieki medycznej dla osób pozbawionych wolności.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.