Sąd przychyla się do wniosku szpitala w Skawinie o zwrot VAT

Udostępnij:
Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił sprzeciw Ministerstwa Finansów uznając tym samym roszczenia Szpitala w Skawinie o zwrot zapłaconego podatku VAT za leki za zasadne. Otwiera to ścieżkę do starania się o zwrot podatku dla szpitali zarówno prywatnych jak i publicznych. Skalę roszczeń można szacować na nawet 2 mld zł, przy czym prywatne to około 0,5 mld zł.
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych przygotuje pozew zbiorowy w tej sprawie – mówi Andrzej Sokołowski, prezes OSSP.

- Tu chodzi o pieniądze od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej –mówi Stanisław Klęk, księgowy ze Szpitala w Skawinie, który samodzielnie złożył pierwszy pozew – Dyrektywa nie jest wdrożona do polskiego systemu prawnego, a zwolnienie z VAT leży w interesie pacjenta, bo wtedy płaci mniej i może na przykład częściej wybrać się do lekarza. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdza, nie pobieranie podatku VAT od czynności ściśle związanej z opieką szpitalną i medyczną ma gwarantować, że nie zostanie zamknięty dostęp do opieki medycznej i szpitalnej z powodu wzrostu cen tej opieki po obciążeniu jej podatkiem VAT, gdy głównym celem opieki medycznej i szpitalnej objętej tym przepisem jest diagnoza, leczenie i, gdy to możliwe, zwalczanie chorób lub anomalii zdrowotnych. Zdaniem ETS jedynie świadczenie usług, które logicznie wpisują się w ramy dostarczania usług opieki szpitalnej i medycznej, które w procesie świadczenia tych usług stanowią etap niezbędny, aby osiągnąć cele terapeutyczne, może stanowić "czynność ściśle związaną" w rozumieniu tego przepisu. Jedynie tego rodzaju usługi mogą bowiem wpływać na koszt opieki zdrowotnej.

Czy szpitale publiczne także będą sięgać po taka możliwość? Nie wiadomo, ponieważ pośrednio skarb państwa jest ich właścicielem, ale prawo to umożliwia. W grę wchodzi staranie o zwrot VAT na na przykład leki, wodę, energię elektryczną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.