Sądownie odmówiono aborcji kobiecie w Irlandii.

Udostępnij:
Do jednej z Irlandzkich klinik zgłosiła się młoda kobieta z prośba o przerwanie ciąży ze względu na to jest na skraju załamania nerwowego i zamierza popełnić samobójstwo. Chciała skorzystać z „przywileju” ustawy, która zezwala na aborcję z powodów samobójstwa. Sąd jednak nie dał temu wiary i nakazał cesarskie cięcie.
To lekarze z kliniki, do której zgłosiła się pacjentka uznali, że nie jest to wystarczający powód, aby wykonać aborcję. Po tej decyzji kobieta rozpoczęła strajk głodowy, który trwał kilka tygodni i jej stan zdrowia pogorszył się do stopnia zagrożenia jej życia i płodu. Wtedy lokalna izba lekarska zwróciła się o pomoc do sądu, który nakazał cesarskie cięcie. Dziecko przyszło na świat w 25. tygodniu ciąży.

W Irlandii przyjęcie ustawy legalizującej aborcję w przypadku zagrożenia ciąży budzi wiele kontrowersji, a zwłaszcza zapis, że takim zagrożeniem jest deklaracja popełnienia samobójstwa. Aby jednak doszło do decyzji musi orzec zgodnie to siedmiu ekspertów. W przypadku opisywanym kobiecie nie udało się oszukać systemu – jak poinformowali tamtejsi biegli.

W większości państw – jak podaje w zestawieniu GW – aborcji można dokonywać na żądanie, zwykle do 12. tygodnia ciąży. Tak jest m. in. w Niemczech, Grecji, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Rosji, na Litwie, Łotwie czy Słowacji. Czasami ta granica jest niższa, jak np. w Portugalii i Estonii, a czasami wyższa – w Rumunii, Hiszpanii i Szwecji.

To obligatoryjnie, ale jest też możliwa później, gdy chodzi o przypadki zagrożenia życia matki.
Wielka Brytania przoduje jako najbardziej liberalna w tej materii – aborcji tam można dokonać aż do 24. tygodnia ciąży.

Polska jest najbardziej restrykcyjnym aborcyjnie państwem UE, gdzie ciążę można usunąć tylko w trzech sytuacjach: gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony, gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa (kazirodztwo, gwałt, seks z dziewczynką poniżej 15 lat) oraz dla ratowania życia lub zdrowia kobiety.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.