123rf

Sejmowa Komisja Zdrowia za poprawką PiS do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Udostępnij:
Działania dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych w postaci szczepień ochronnych zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z Funduszu Medycznego. Taką zmianę wnosi poprawka PiS do projektu nowelizacji ustawy o FM, którą pozytywnie zarekomendowała sejmowa Komisja Zdrowia.
3 listopada kluby parlamentarne opowiedziały się za nowelizacją ustawy o Funduszu Medycznym, skierowanej do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska i Koalicja Polska zgłosiły poprawki.

Fundusz sfinansuje profilaktykę chorób zakaźnych
Katarzyna Sójka (PiS), przedstawiając w czwartek stanowisko klubu, akcentowała, że projekt umożliwi finansowanie innowacyjnych rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na proces udzielania świadczeń i pozwolą na modernizację podmiotów leczniczych, co pozytywnie przełoży się na bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Posłanka zgłosiła poprawkę i zapowiedziała, że Prawo i Sprawiedliwość poprze regulację.

Poprawka PiS zakłada zmianę w art. 28 ustawy, dotyczącej przeznaczenia dofinansowania ze środków subfunduszu rozwoju profilaktyki. Do artykułu dodaje się w ust. 1 pkt 3 w brzmieniu: „finansowanie realizacji świadczeń z zakresu programów zdrowotnych” oraz pkt 4 „finansowanie szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych, o którym mowa w art. 17 ust. 11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

We wskazanych zmianach chodzi o to, aby Fundusz Medyczny wsparł działania związane z profilaktyką chorób zakaźnych, głównie w postaci zakupu szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Zdaniem prezydenta takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra zdrowia w zakresie dofinasowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień – w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa.

4 listopada sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała poprawkę. Poparcia nie uzyskały poprawki KO i KP.

Diagnostyka genetyczna w ramach Funduszu Medycznego
Projekt przewiduje też dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. Chodzi o świadczenia gwarantowane, związane z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z leczeniem szpitalnym.

Objęcie tych świadczeń finansowaniem z Funduszu Medycznego (subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego) stanowi realizację rekomendacji Rady Funduszu Medycznego i ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat dostępu do nowych technologii diagnostycznych o udowodnionej efektywności klinicznej.

Projekt zakłada, że pieniądze na pokrycie kosztów tych świadczeń będą przekazywane w formie dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego w zakresie zawierania i rozliczania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a następnie rozliczane w sposób podobny do obecnie stosowanego mechanizmu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.

Przeczytaj także: „Komisja Zdrowia za projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.