Senackie komisje przyjęły projekt ustawy o składce zdrowotnej
Tagi: | Jarosław Neneman, Beata Małecka-Libera, Michał Misiura, składka zdrowotna, senacka Komisja Zdrowia, senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych |
Na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia został rozpatrzony, przedstawiony przez wiceministra Jarosława Nenemana, projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczącej składki zdrowotnej, likwidujący jej pobór od środków trwałych.
Jak mówił na posiedzeniu połączonych komisji Jarosław Neneman, wiceminister finansów, dyskusja toczy się nad projektem, który powstał jako kompromis na skutek licznych uwag, które skierowano pod adresem ustawy projektu Ministra Finansów i Ministra Zdrowia, który został przedstawiony jeszcze w marcu
- Przypomnę, że problem stworzył tzw. „Polski Ład”, którego nie da się w prosty sposób cofnąć. Mówiąc w pewnym uproszczeniu, „Polski Ład” obniżył podatki, ale też w innym miejscu zastąpił podatek dochodowy składką zdrowotną. Gdyby wrócić w prosty sposób do tego co było przed nim, to powstałaby olbrzymia, nieakceptowalna wyrwa w finansach publicznych – mówił wiceminister Neneman.
- Udało się nam w końcu wypracować kompromis, który jest rozłożony na dwa etapy. Pierwszy, to ten który można podjąć szybko. Zakłada, że od przyszłego roku wprowadzona zostanie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność, która wyliczana nie będzie tak dzisiaj, od postawy płacy minimalnej, tylko 75 proc. tej podstawy. Kto skorzysta? Ci przedsiębiorcy, którzy uzyskują najniższe dochody. Zmienią się też zasady płacenia składki przy zbyciu środków trwałych. Zostanie zlikwidowany ten absurd – dodał Neneman
Jak wskazywał, ponieważ dla niektórych osób wprowadzane przepisy będą mniej korzystne, została zachowana fakultatywna możliwość skorzystania także z dotychczasowych przepisów.
- Drugi etap wprowadzania zmian, ma wejść w życie od 2026 roku. Będzie to tzw. duża zmiana w stawce zdrowotnej, która zostanie wypracowana i procedowana w późniejszym czasie – podkreślił wiceminister finansów dodając, że ta procedowana zmianaobecnie jest zdecydowanie korzystna dla płatników składek, a ubytek w finansach NFZ, który powstanie z tego tytułu, zostanie wyrównany z budżetu przez ministra finansów.
Do rozpatrywanej ustawy senackie Biuro Legislacyjne zgłosiło siedem uwag, z których jedną z istotniejszych było to, że projekt ustawy i zgłoszona do niego autopoprawka nie były przedmiotem opiniowania i konsultacji publicznych. Natomiast cztery poprawki miały charakter czysto redakcyjno-legislacyjny.
Jak podkreślała przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera, problemem jest nie tylko „Polski Ład” ale także to, że przez ostatnie lata bardzo mocno okrojono z funduszy NFZ, nakładając na niego wiele dodatkowych zadań, nie zapewniając ich finansowania.
- Dlatego tak ważny jest drugi etap prac nad składką zdrowotną, o której mówił wiceminister Neneman. Jako osoba zajmująca się ochroną zdrowia czekam na to, żebyśmy bardzo poważnie i systemowo rozwiązali kwestię składki zdrowotnej – podkrelała senator Małecka-Libera.
Jak stwierdził Michał Misiura, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa w MZ, resort zaakceptował generalnie poprawki zgłaszane przez senackie Biuro Legislacyjne.
Senatorowie połączonych - Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia w głosowaniu najpierw jednogłośnie przyjęli proponowane poprawki do projektu ustawy, a następnie, także jednogłośnie, przyjęli projekt ustawy wraz z poprawkami. Senatorem sprawozdawcą prac komisji wybrano senatora Janusza Pęcherza.