Kancelaria Sejmu/Katarzyna Kwaczyńska

Komisje poparły zmiany w składce zdrowotnej na 2025 r.

Udostępnij:

Komisja Zdrowia oraz Komisja Finansów Publicznych przyjęły z poprawkami rządowy projekt ustawy likwidujący składkę zdrowotną od sprzedaży środków trwałych i obniżający minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 1 stycznia 2025 r.

21 listopada Sejm skierował do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki zdrowotnej Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił.

We wtorek 26 listopada obie komisje zajeły się rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z autopoprawką (druki nr 764 i 764-A).

Przed rozpatrzeniem projektu biuro legislacyjne przedstawiło swoje propozycje, do których odniósł się Michał Misiura z Departamentu Lecznictwa resortu zdrowia.

Wniosek o odrzucenie projektu 

Nastepnie do komisji wpłynął wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Marcelina Zawisza, przewodnicząca koła poselskiego Razem, w uzasadnieniu tego wniosku odniosła się do stanowiska Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które wskazało, że „niniejszy projekt ustawy nie był przedmiotem konsultacji społecznych przed skierowaniem go do prac w parlamencie”.

– Pominięcie konsultacji społecznych uzasadnione było pilnością proponowanej inicjatywy. OPZZ zostało pozbawione prawa do ustawowych konsultacji społecznych w sytuacji, w której jest to podmiot będący członkiem Rady Dialogu Społecznego, jest to niedopuszczalne – mówiła.

– Jest jeszcze druga część, którą również chciałabym przytoczyć. W ocenie OPZZ propozycja rządowa zawarta w druku sejmowym 764 oraz autopoprawka, czyli wyłączenie z oskładkowania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych, choć może znajdować pewne uzasadnienie w logice systemu podatkowego, niesie ryzyko dla stabilności finansowania systemu ochrony zdrowia i zasad sprawiedliwości społecznej. OPZZ nie może poprzeć rządowej propozycji w tym zakresie, zwłaszcza w kontekście planów dalszego obniżenia obciążeń składkowych dla przedsiębiorców w 2026 r. Planowane zmiany należy rozpatrywać łącznie, choć zawarte są w różnych projektach ustaw. W ocenie związku propozycja rządu stanowi przyznanie przedsiębiorcom kolejnych nieuzasadnionych ulg kosztem innych grup społecznych. OPZZ podkreśla, że reforma systemu składek zdrowotnych wymaga najwyższej rozwagi i wszechstronnej analizy, aby uniknąć destabilizacji finansowania systemu ochrony zdrowia oraz pogłębiania nierówności społecznych. Myślę, że jest to wystarczające uzasadnienie – powiedziała posłanka.

Projekt bez dialogu społecznego

Adam Zandberg z Razem, popierając wniosek, stwierdził, że rząd nie jest w stanie oszacować kosztów reformy dla budżetu NFZ, a projekt, który ma wejść w życie 1 stycznia, „przepychany jest kolanem bez dialogu społecznego". – To jest robienie tego po pisowsku – skomentował poseł.

– Jako klub Prawa i Sprawiedliwości w pierwszym czytaniu pokazaliśmy, że zależy nam na współpracy i dlatego nie wnosiliśmy o odrzucenie tych projektów. Chcieliśmy dyskutować merytorycznie na komisji, niestety Platforma Obywatelska zdecydowała o odrzuceniu projektu PiS, odrzucając tym samym naszą wyciągniętą rękę do rozmów o jak najlepszych rozwiązaniach dla przedsiębiorców. Zmusiliście też koalicjantów, Polskę 2050, do wycofania ich projektu, który na pewno był lepszy od państwa. Obecnie pracujemy nad autopoprawką 764 i 764-A, gdzie te zmiany są kosmetyczne, a obiecaliście totalną zmianę w składce zdrowotnej. Główny projekt, gdzie proponują państwo jakiekolwiek merytoryczne rozwiązania, choć też są niewystarczające, zrzucać do podkomisji – mówił z kolei poseł PiS Patryk Wicher. 

– Wstrzymamy się, ponieważ uważamy, że dyskutować trzeba, bo każda zmiana, która będzie sprzyjała przedsiębiorcom, jest potrzebna, ale trzeba też zabezpieczyć służbę zdrowia. Uważam, że postulat posłanki Zawiszy jest słuszny – powinniśmy dostać wyraźną informację, że ubytek w składce zostanie zrefinansowany z budżetu państwa. Bez gwarancji premiera i rządu będzie trudno nam zagłosować za, ponieważ państwo nie dają żadnych gwarancji dla utrzymania stabilności systemu ochrony zdrowia – podkreślił.

Wyciągamy rękę do przedsiębiorców

Tuż przed głosowaniem głos zabrał Rafał Kasprzykklub parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga.

– Przeszkadza wam to, że składka od środków trwałych będzie obniżona, że wyciągamy rękę do przedsiębiorców, którzy kreują zatrudnienie w Polsce i budują polskie PKB. To jest nielogiczne. Odnośnie do pytania o koszty tej zmiany, ministerstwo nie prowadzi ewidencji środków trwałych w prywatnych rękach, trudno oszacować taki koszt, bo nie wiadomo, kto będzie chciał sprzedać, kto nie będzie chciał sprzedać, a kto będzie zmuszony sprzedać. Państwo chcieliby, żeby wszystkie koszty Polskiego Ładu cały czas ponosili przedsiębiorcy, to jest niesprawiedliwe społecznie – mówił poseł.

Wniosek posłanki Zawiszy został odrzucony. 

Dalsze prace komisji 

Komisja zgodziła się na przyjęcie poprawek redakcyjnych wniesionych przez biuro legislacyjne oraz poprawki Krystyny Skowrońskiej z KO. Posłanka zaproponowała, by odliczenie składki od środków trwałych było dla podmiotów płacących podatki według skali podatkowej i odprowadzających podatek liniowy fakultatywne.

Za przyjęciem projektu ustawy wraz z uchwalonymi wcześniej poprawkami zagłosowało 26 posłów, 2 było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.

Drugi rządowy projekt, przewidujący obniżkę składki zdrowotnej dla części przedsiębiorców od 2026 r., posłowie skierowali do podkomisji nadzwyczajnej. Będzie w niej trzech przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, trzech Prawa i Sprawiedliwości oraz po jednym Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy.

Adrian Zandberg wnioskował o odrzucenie projektu, uzasadniając, że jest „skrajnie niesprawiedliwy”, prowadzący do „wypychania” pracowników z etatów na działalność gospodarczą. Wniosek posła nie został przyjęty.

Sejm w środę zajmie się zmianami w składce zdrowotnej

Sprawozdanie z prac obu komisji ma zostać przedstawione 27 listopada podczas posiedzenia Sejmu. Tego dnia planowane jest głosowanie nad projektem ustawy ze zmianami w składce na 2025 r.

Nagranie z posiedzenia Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych dostępne na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/003D41F1.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.