123RF

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych podsumował miniony rok

Udostępnij:

Początek roku 2024 napawał optymizmem dzięki uzyskaniu środków za świadczenia ponad limit za rok poprzedni we wszystkich świadczeniach. Jednak dalsze miesiące pokazały, że sytuacja systemowa wymaga zdecydowanych działań i jasnego planu na nadchodzące lata - podkreśla w swoim podsumowaniu OZPSP.

Jak zaznacza OZPSP, wciąż nie ma informacji o terminie zapłaty za nadwykonania w świadczeniach nielimitowanych za IV kwartał minionego roku, nie pozwala na zapewnienie stabilności leczenia i bezpieczeństwa pacjentów?

„Rok 2025 niesie kolejne poważne wyzwania. Planowane lipcowe podwyżki wymagają 14 mld zł, podczas gdy pojawiają się informacje o możliwości przedstawienia rekomendacji na zaledwie 7 mld zł. Tak duży niedobór finansowy może doprowadzić do zupełnej katastrofy finansowej szpitali, które już teraz w większości przeznaczają ponad 80 proc. swoich budżetów na wynagrodzenia. Bez jasnego planu na przyszłość trudno mówić o skutecznej działalności leczniczej, a także o zaspokojeniu potrzeb zarówno pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia” – czytamy w podsumowaniu.

„W mijającym roku Związek intensywnie działał na rzecz poprawy sytuacji szpitali powiatowych. Regularne spotkania z Ministerstwem Zdrowia, NFZ, AOTMiT i w konsekwencji z Premierem RP miały na celu podkreślenie systemowego charakteru problemów i konieczności współpracy międzyresortowej. Dzięki tym działaniom udało się zwrócić uwagę na kluczową rolę szpitali powiatowych w systemie ochrony zdrowia, co zaowocowało mimo znacznych opóźnień m.in. uzyskaniem środków na pokrycie nadwykonań za świadczenia nielimitowane w 2024 r., przedłużeniem programu „Dobry posiłek w szpitalu”, itp.” – dodano w dokumencie.

OZPSP podkreśla, że wielokrotnie przedstawiał propozycje konkretnych rozwiązań, w tym modelu, w którym szpitale powiatowe funkcjonują jako centra zdrowia, oferujące kompleksową opiekę szpitalną, ambulatoryjną i diagnostyczną we współpracy z podstawową opieką zdrowotną. Zwracał też uwagę na potrzebę zwiększenia transparentności finansowania oraz stabilności w planowaniu świadczeń zdrowotnych.

- Rok 2024 pokazał, że szpitale powiatowe to fundament systemu ochrony zdrowia, ale bez stabilnego finansowania i długoterminowej wizji nie jesteśmy w stanie sprostać rosnącym wymaganiom. Brak zapłaty za nadwykonania, niejasne plany dotyczące przyszłych podwyżek i nieprzemyślane zmiany w AOS to tylko wierzchołek góry lodowej problemów. Potrzebujemy konkretnego planu działań, a nie kolejnych obietnic – tylko tak możemy zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i przyszłość naszym placówkom – mówi Waldemar Malinowski prezes OZPSP.

- Mimo licznych wyzwań dialog trwa, a Związek nieustannie podejmuje działania na rzecz systemowych zmian. Zapowiadana reforma szpitali nie osiągnęła poparcia rządu, co nie napawa optymizmem na przyszłość. W najbliższym czasie okaże się jak szpitale zamkną finansowo 2024 rok – mowa o rozliczeniu nadwykonań nielimitowanych, limitowanych oraz świadczeniach wykonanych ponad limit w ryczałcie – dodaje, podkreślając, że kluczowe będzie, czy w 2025 roku rząd znajdzie środki i wolę na wdrożenie reform, które zapewnią stabilność, rozwój i bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i szpitalom oraz całemu systemowi ochrony zdrowia.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.