
Składka zdrowotna w Senacie 23 i 24 kwietnia
Senat nie zajmie się ustawą o obniżeniu składki zdrowotnej na posiedzeniu 9 i 10 kwietnia, a na kolejnym, zaplanowanym na 23 i 24 kwietnia – poinformowała 8 kwietnia przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera.
4 kwietnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która od 2026 r. obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Ustawa zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa.
Przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 r., a zmiana dotycząca 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 213 posłów, 190 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu. Przepisy poparli posłowie KO i politycy Polski 2050 i PSL. Przeciw były PiS, Lewica i koło Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Składka zdrowotna w izbie wyższej po świętach
Pokrycie ubytku wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia obiecuje pokryć z budżetu państwa minister finansów Andrzej Domański. O zawetowanie przepisów apelują do prezydenta Andrzeja Dudy między innymi kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat i kandydat partii Razem Adam Zandberg – argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogłębi kryzys ochrony zdrowia.
Ustawy o składce nie ma w planie rozpoczynającego się 9 kwietnia dwudniowego posiedzenia izby wyższej parlamentu. – Senat zajmie się ustawą o obniżeniu składki zdrowotnej na kolejnym posiedzeniu, a nie na obecnym – potwierdziła przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera, senator Koalicji Obywatelskiej.
Kolejne posiedzenie odbędzie się po świętach wielkanocnych – 23 i 24 kwietnia.