
Nie chce, ale musi ►
Minister zdrowia Izabela Leszczyna – mimo wcześniejszych deklaracji, że tego nie zrobi – zagłosowała za ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Szefowa resortu, 151 posłów z Platformy Obywatelskiej i 61 polityków z innych partii uchwaliło rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Sejm uchwalił 4 kwietnia ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł – o tyle zmniejszy się wpływ z daniny na zdrowie.
Głosowanie w sprawie składki zdrowotnej
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od podjęcia decyzji w tej sprawie.
Po ogłoszeniu wyników można było usłyszeć brawa polityków PO.
Fragment posiedzenia poniżej.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/030FCCC.
Składkowa niepewność
Wynik głosowania do końca był niepewny – posłowie byli podzieleni.
Rządowy projekt przygotowany przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego otwarcie krytykowała minister zdrowia Izabela Leszczyna (oboje z Platformy Obywatelskiej).
19 marca szefowa resortu zdrowia stwierdziła, że nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.
– Narodowy Fundusz Zdrowia nie podoła – mówiła szefowa resortu zdrowia, sugerując, że płatnik nie poradzi sobie z mniejszymi pieniędzmi z tej daniny.
– Minister zdrowia nie może tego zaakceptować – skomentowała wówczas.
Projekt wcześniej krytykowali też politycy Lewicy i partii Razem.
– Procedowany projekt, z którego wynika obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jest realizacją obietnicy wyborczej naszych koalicjantów w rządzie, niestety głuchych na głosy związków zawodowych, ekspertów od prawa pracy i medyków. Członkowie i członkinie tych grup podzielają ocenę posłów Lewicy. Twierdzimy, że ta ustawa jest po pierwsze niesprawiedliwa, a po drugie niebezpieczna – mówiła Joanna Wicha z Lewicy.
– W imię przywilejów dla przedsiębiorców chcecie zmniejszyć finansowanie systemu ochrony zdrowia – stwierdziła posłanka Razem Marcelina Zawisza.
Jeszcze ostrzejszy był Adrian Zandberg – także z Razem.
– To żenujące, „wyjmujecie” pieniądze z publicznego systemu ochrony zdrowia. To wydłuży kolejki. Będziecie mieli na sumieniu tysiące ludzi, którzy nie otrzymają pomocy. Jesteście nieodpowiedzialni – mówił podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Zdrowia.
Jak głosowano?
Mniejszej składki zdrotownej dla przedsiębiorców chciało 152 posłów z Platformy Obywatelskiej, w tym minister zdrowia Izabela Leszczyna. W tym przypadku wydaje się, że dyscyplina partyjna przeważyła.
Przeciwny temu był jedynie Franciszek Sterczewski.
Zmian w większości też nie chcieli politycy Lewicy, Razem oraz Prawa i Sprawiedliwości – odpowiednio 20, 4 i 166.
Konfederaci wstrzymali się od głosu.
Szczegółowe wyniki głosowania poniżej.
Nowelizacja – szczegóły
Projekt
nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze
środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza dwuelementową
podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego
poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa.
Zgodnie z wyliczeniami pracowników resortu finansów na reformie zyska ok. 2,4 mln przedsiębiorców.
W ocenie skutków regulacji w 2026 r. wpływy ze składki zdrowotnej miałyby się zmniejszyć o 4,6 mld zł.
Więcej o projekcie na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/838.
Przeczytaj także: „Rabunek publicznej ochrony zdrowia”, „A może nieobowiązkowa składka zdrowotna?” i „System ubezpieczeniowy się zużył. Najwyższy czas na zmiany”.