Śląski Uniwersytet Medyczny przejmie szpitale samorządowe?

Udostępnij:
Samorząd województwa śląskiego wyraża zgodę na podjęcie działań zmierzających do połączenia 4 szpitali wojewódzkich ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Mowa o Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu, Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie i Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.
Działania zmierzające do połączenia oznaczają przygotowanie analiz spodziewanych korzyści lub ich braku, wyceny majątku, możliwych rozwiązać odnośnie personelu, sposobu przekazania szpitali oraz ich dalszego finansowania.

- Dopiero po przeprowadzeniu tych wszystkich działań wstępnych okaże się, czy propozycja połączenia zostanie Sejmikowi pod obrady, ponieważ do przekazania lub zmiany formy organizacyjnej potrzebna jest uchwała Sejmiku – mówi Magdalena Kociołek z biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

- Chcemy tego przyłączenia, bo zależy nam na poszerzeniu zaplecza dydaktycznego i badawczo-naukowego, tym bardziej że poszerzamy ofertę nauczania o kierunki w języku angielskim – mówi Agata Kalafarska, rzecznik SUM. – Mamy nadzieje otrzymać informacje na temat kondycji finansowej tych 4 szpitali i wtedy planowane jest spotkanie z naszymi dyrektorami szpitali klinicznych z Katowic, aby w uzgodnieniu z nimi mogły zostać podjęte decyzje o przyłączeniach. W przypadku szpitala w Zabrzu jest planowane połączenie ze Szpitalem Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

SUM prowadzi 6 szpitali klinicznych: Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii, Centralny Szpital Kliniczny im. Gibińskiego, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, Górnośląskie Centrum Medyczne, Szpital Kliniczny im. Mielęckiego w Katowicach, Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.