
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Magdaleną Biejat
14 kwietnia prezydent Andrzej
Duda spotka się z Magdaleną Biejat – tematem ma być ustawy o obniżce
składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Ustawę o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i PSL. Jeśli przepisy zaczną obowiązywać, to wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia będą w przyszłym roku mniejsze o mniej więcej 4,6 mld zł. Pokrycie tego ubytku z budżetu państwa obiecuje minister finansów Andrzej Domański. Na najbliższym posiedzeniu [23 i 24 kwietnia – red.] ustawą zajmie się Senat. Przeciwnicy zmian, między innymi politycy Lewicy i samorząd lekarski, apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę, kiedy trafi na jego biurko do podpisu.
Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta, pytany był o to, czy Andrzej Duda podpisze ustawę.
– 11 kwietnia prezydent spotkał się z kandydatem na prezydenta Adrianem Zandbergiem, 14 kwietnia porozmawia z z Magdaleną Biejat. Są prowadzone konsultacje, ustawa jest analizowana – powiedział.
Magdalena Biejat, senatorka i kandydatka Lewicy w wyborach prezydenckich, jest przeciwniczką obniżenia składki. Podczas piątkowej debaty kandydatów w Końskich zwracała uwagę, że Polska wydaje 5 proc. PKB na ochronę zdrowia, a średnia europejska to 10 proc. PKB. Zadeklarowała, że jako prezydent nie podpisałaby tej ustawy.
Co z Adrianem Zandbergiem?
10 kwietnia podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim do weta przekonywał Andrzeja Dudę kandydat na prezydenta partii Razem Andrian Zandberg.
Po zakończeniu spotkania Zandberg relacjonował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego i zagrożeń wiążących się z prywatyzacją publicznej ochrony zdrowia.
– Przedstawiłem panu prezydentowi realne zagrożenia, które wiążą się z niedofinansowaniem Narodowego Funduszu Zdrowia i ze złymi decyzjami, które zostały przeforsowane przez obecną większość rządową, przez rząd Donalda Tuska, i które grożą tym, że pod koniec roku zabraknie pieniędzy na świadczenia zdrowotne, na operacje, na zabiegi, na programy lekowe – powiedział Zandberg, nawiązując do uchwalonej niedawno przez Sejm nowelizacji ustawy ws. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Przeczytaj także: „Nie chce, ale musi”.