Stanowiska prezydium NRL - ustawa o eutanazji dzieci łamie wszelkie zasady cywilizacji europejskiej

Udostępnij:
Prezydium NRL podczas posiedzenia 7 marca podjęło stanowiska w sprawach prawa do eutanazji dzieci i małoletnich, projektu rozporządzenia o finansowaniu opieki zdrowotnej, dokumentu o konflikcie interesów w zawodach medycznych, zmianie ustawy o zawodzie lekarza i systemach elektronicznych.
„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z niedowierzaniem i smutkiem przyjęło informację o podpisaniu przez króla Belgów ustawy przyznającej prawo do żądania eutanazji dzieciom i osobom małoletnim – czytamy w stanowisku prezydium NRL. - Jest ona kolejnym przykładem łamania fundamentalnych zasad cywilizacji europejskiej, a jednocześnie pryncypiów opieki nad chorymi dziećmi”. Prezydium wyraziło nadzieję, że pomimo przyznania tego prawa belgijscy lejkarze pozostaną wierni etyce zawodowej i zasadom nienaruszalności życia ludzkiego.
NRL zgadza się z założeniami komisji ds. etyki przy ministrze zdrowia i uważa, że dokument „Konflikt interesów w praktyce zawodów medycznych” nie wymaga zmian i jest przez Radę akceptowany.
Do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej Rada ma kilka zastrzeżeń, m. in. odnośnie ceny rozliczenia ze świadczeniodawcami i podmiotami leczniczymi, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia lub inny płatnik nie podpisał umowy – „w przypadku podmiotów udzielających świadczeń odpłatnie i posiadających w związku z tym cennik – wynagrodzenie to powinno być zgodne z tym cennikiem” – uważa prezydium NRL.
Negatywnie zaopiniowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych – NRL wniosła o zaprzestanie prac nad tym projektem.
„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zauważa przy tym, że tego rodzaju dokument może być zintegrowany z krajowym dokumentem potwierdzającym uprawnienia zawodowe lekarza (np. w Polsce z dokumentem „Prawo wykonywania zawodu lekarza”) i takie rozwiązanie byłoby najlepsze zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów oraz podmiotów ochrony zdrowia” - czytamy w poparciu dokumentu o porozumieniu w zakresie systemów elektronicznych dokumentów tożsamości dla lekarzy ("Ensuring the secure use of telemedicine and e-health applications in an integrated Europe - Towards a Common Policy Agreement on Electronic ID Systems for Physicians" CPME 2013/39), który został przyjęty przez Stały Komitet Lekarzy Europejskich w listopadzie ubiegłego roku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.