123RF

Światowy Dzień Onkologii

Udostępnij:

4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Ma on zachęcać do profilaktyki nowotworów oraz zwracać uwagę na problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi. Niestety w Polsce nie jest najlepiej. Tylko niecałe 40 proc. kobiet zgłasza się na bezpłatne badania mammograficzne, a zaledwie 12 proc. uprawnionych – na cytologię.

Według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się około 1,17 mln Polaków – co oznacza, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga prawie 170 tys.

Badania naukowe dowodzą, że nawet do 95 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, których działanie możemy ograniczać, lub nawet całkowicie eliminować. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych.

Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieżenie zachorowaniu na nowotwór złośliwy, a w konsekwencji obniżenie liczby zgonów. Jednym z podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów jest udostępnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz promocja prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia.

Czynniki, o udowodnionym naukowo wpływie na ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową zostały skatalogowane przez naukowców Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Research on Cancer) w publikacji zatytułowanej Europejski Kodeks Walki z Rakiem (EKWzR).

Pod tym linkiem zanjduje się: Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.