Szarża pacjentów na Parlament Europejski

Udostępnij:
Dziś w Brukseli, jutro w Warszawie: pacjenci europejscy rozpoczęli szarżę na Europarlament, najważniejszą w Europie instytucję prawodawczą. Europejskie Forum Pacjentów w Brukseli rozpoczyna pikietę plakatową, Federacja Pacjentów Polskich na razie tylko częściowo ujawnia środki, jakie zamierza użyć do „jak najlepszego lobbingu” interesów polskich pacjentów na forum europejskim.
-Głównym przesłaniem kampanii jest uczynić zdrowie i perspektywę pacjentów jednym z priorytetów dla nowo wybranych i pozostających na następną kadencję polityków – czytamy w oświadczeniu Polskiej Federacji Pacjentów.

Szczegóły precyzuje Europejskie Forum Pacjentów (której członkiem jest Polska Federacja Pacjentów). - Co pięć lat Europejczycy mają szansę za pomocą kartki wyborczej pokazać, jakie są ich priorytety. Reprezentujemy 150 mln europejskich pacjentów, którzy także są wyborcami. Chcemy mieć pewność, że biorąc udział w wyborach europejskich, wspieramy kandydatów, którzy przyszłości wspierać będą programy prozdrowotne – oświadczyło EFP.

Federacje pacjentów w całej Europie przygotowały kampanię, które mają utwierdzić wyborców, że oddając swój głos na konkretnych kandydatów, oddają głos na... zdrowie. W Brukseli trwa pierwsza akcja plakatowa EFP. Wsparcie zapowiedział Martin Schulz., przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Co dziać się będzie w Polsce? Zapytaliśmy Tomasza Szelągowskiego, dyrektora generalnego Federacji Pacjentów Polskich. – Na razie nie mogę ujawnić wszystkich szczegółów. Jedno jest pewne: kandydatom do europarlamentu daliśmy możliwość składania jasnych deklaracji w sprawach pacjenckich. Zamierzamy potem rekomendować wyborcom tych kandydatów, którzy opowiedzą się po stronie pacjentów się, niezależnie od tego, z jakiej są partii – mówi Szelągowski.

Federacja Pacjentów Polskich zamierza też na początku kwietnia przeprowadzić akcję propagandową, wyjaśniającą, jakie europejskie regulacje prawne (między innymi takie jak dyrektywa transgraniczna) warte są poparcia, by pozycję pacjenta wzmocnić i w europejskim, i polskim systemie prawnym.

Celem kampanii jest ochrona praw pacjentów oraz reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz innych organów, instytucji i podmiotów – a także działania mające na celu zmianę pozycji pacjenta w systemie ochrony zdrowia, by stał się jego podmiotem oraz partnerem lekarza w procesie terapii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.