Szczepionka Moderny efektywniejsza od tej Pfizera?

Udostępnij:
Notowana na NASDAQ amerykańska Moderna poinformowała w poniedziałek 16 listopada, że jest w posiadaniu szczepionki kandydackiej skutecznej w 94,5 proc., a sprawdzonej w doraźnej analizie badania 3. fazy na 30 tys. uczestników.
Firma podała również, że w najbliższych tygodniach zwróci się do FDA o zgodę na jej stosowanie w trybie ratującym życie oraz oczekuje, że takową uzyska po finalnej analizie 151 przypadków ze średnim czasem kontynuacji wynoszącym ponad 2 miesiące.

Moderna jest spółką biotechnologiczną, opracowującą terapie bazujące na messengerze RNA oraz szczepionki. Ma ambicję tworzenia leków nowej generacji.

Jak informuje spółka została ona powiadomiona przez zespół ds. monitoringu bezpieczeństwa danych NIH (DSMB), że preparat spełnił wymogi statystyczne dotyczące efektywności, która wyniosła 94,5 proc.

W badaniu prowadzonym we współpracy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), część the National Institutes of Health (NIH) oraz Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA), część Office of the Assistant Secretary for Preparedness and Response at the U.S. Department of Health and Human Services., wzięło udział 30 tys. uczestników w USA.

Szczepionka bazuje na mRNA. Stan pacjentów z COVID-19 był analizowany dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki preparatu. Badanie objęło również analizę ciężkiego przebiegu COVID-19 (11 przypadków), które zdarzyły się w grupie placebo, podczas gdy żaden nie pojawił się w grupie szczepionych. Wśród uczestników było 15 osób w wieku powyżej 65 lat i 20 identyfikowanych jako pochodzących z różnych grup etnicznych.

Jak informuje spółka komunikat DSMB nie podnosił żadnych istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem preparatu, który okazuje się być raczej dobrze tolerowany i bezpieczny. Większość działań niepożądanych jaka się pojawiła miała charakter łagodny do umiarkowanego w swoim nasileniu, choć wystąpiły i zdarzenia poważniejsze, ale trwające krótko. Były to m.in.: ból miejscowy po przyjęciu pierwszej dawki, a po kolejnej doszło zmęczenie, ból mięśni, ból stawów, ból głowy, ból oraz zaczerwienienie miejsca szczepienia. Jak podkreśla firma, dane te są analizowane.

Moderna oczekuje również, że wobec większej liczby przypadków w analizie finalnej może zmienić się efektywność szczepionki. Firma planuje złożyć dane z całości badania 3. fazy do przed-przeglądowej publikacji.

Szczepionka kandydacka mRNA-1273 bazuje na mRNA, który koduje specjalne białko opracowane przez spółkę i przebadane przez NIAID Centrum Badawcze Szczepionek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.