Tak i nie dla konkursów do rad NFZ

Udostępnij:
Członkowie rad NFZ nie muszą być powoływani w konkursach, ponieważ zakres ich kompetencji tego nie wymaga. Rada nie podejmuje decyzji tak jak rady nadzorcze spółek handlowych, rada opiniuje decyzję, ale te opinie nie są wiążące, uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek rady NFZ.
- Jeśli to miałoby się zmienić to wtedy można byłoby rozważyć konkursy – uważa dr Sobotka – Obecnie nie jest to konieczne a skład rady uwzględnia przedstawicieli różnych środowisk.

O zmianę wyboru rad NFZ zaapelowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, która uważa, że członkowie rady NFZ oraz rad oddziałów powinni być wybierani w drodze konkursu.

- Wszyscy członkowie rady Funduszu i rad oddziałów wojewódzkich NFZ powinni być wyłaniani w mechanizmie konkursu oceniającego ich wiedzę z zakresu organizacji systemu ochrony zdrowia, finansowania świadczeń zdrowotnych oraz zdrowia publicznego. Obecnie obowiązujące kryterium posiadania uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych jednoosobowych spółek skarbu państwa jest niewystarczające i nieadekwatne do pełnionej funkcji. NFZ nie jest jednoosobową spółką skarbu państwa a wiedza potrzebna do efektywnej pracy w Radzie jest wiedzą z zakresu systemu ochrony zdrowia a nie prawa spółek publicznych. Nowelizacja ustawy o świadczeniach powinna adresować tą zmianę kryteriów doboru reprezentantów Rady Funduszu – pisze OFOP.

OFOP argumentuje, że w sytuacji kiedy już nie premier tylko minister zdrowia ma mianować prezesa NFZ oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich i samodzielnie zarządzać największym publicznym budżetem w wysokości 67 mld zł niezwykle istotna staje się społeczna kontrola nad wydawaniem tych publicznych środków. Nie zgadzają się z tym, że organizacje pożytku publicznego zostały wykluczone z rad NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.