W Podlaskiem podawano nieprawdziwe dane, by uzyskać dofinansowanie z UE na sprzęt medyczny

Udostępnij:
NIK, po kontroli zakupów sprzętu i aparatury medycznej dokonanych przez siedem publicznych zakładów opieki zdrowotnej i jedną gminę w województwie podlaskim, stwierdziła, że podmioty te nagminnie podawały nieprawdziwe dane we wnioskach, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dotacji unijnych.
Wnioskodawcy zawyżali spodziewane efekty, obiecując nierealne wzrosty liczby świadczeń medycznych, a tym samym nie byli w stanie wywiązać się z umów. Kontrola wykazała, że aż trzy z 10 z badanych wniosków nie powinny zostać rozpatrzone pozytywnie. Tym projektom, które realizowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, przyznano 15192,8 tys. zł dofinansowania. Pozytywnie oceniono tylko jeden z nich, dwa uzyskały ocenę negatywną, a w pozostałych stwierdzono poważne nieprawidłowości.

„Prawie wszyscy beneficjenci (oprócz jednego) przedłożyli marszałkowi województwa (jako instytucji zarządzającej) nierzetelne wnioski o dofinansowanie projektów. Najczęściej zbyt optymistycznie przedstawiali rezultaty swoich działań po ewentualnym zrealizowaniu projektu" – czytamy w informacji NIK. "Zawyżali zakładany wzrost liczby udzielanych świadczeń i osób korzystających z zoz, na wyrost obiecywali wprowadzenie nowych usług czy skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie medyczne.”
Przykładem jest szpital w Bielsku Podlaskim, który do wniosku o dofinansowanie bloku operacyjnego załączył dokument potwierdzający ważność pozwolenia na budowę, które faktycznie już wygasło. Podobnie nie powinny uzyskać dofinansowania placówki w Hajnówce i w Łapach.
Kontrolowani beneficjenci przedstawiali nierealne, stworzone na podstawie niewłaściwych mierników i metod liczenia, deklarowane rezultaty. Nie uwzględniali także ograniczeń wynikających z zasad finansowania świadczeń przez NFZ. NIK zauważyła, że mogły być one stworzone celowo na użytek komisji oceniającej wnioski. Niewypełnienie zobowiązań jest poważnym naruszeniem umów o dofinansowanie.
We wnioskach pokontrolnych czytamy także, że wyniki realizacji umów poprawiły nieco jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych, ale jednak w stopniu niższym od zakładanego, nie udało się też zwiększyć zakładanej dostępności do świadczeń specjalistycznych. W sześciu wypadkach wprowadzono nowe procedury medyczne, w czterech skrócił się czas oczekiwania do świadczeń specjalistycznych.
Nie stwierdzono przy tym nieprzestrzegania obowiązków ustalonych w umowach, czy nieterminowości realizacji, zakupione narzędzia i sprzęt medyczny były zgodne z wymienionymi w potrzebach i oddane do użytku niezwłocznie po odebraniu.
NIK powiadomiła o wynikach kontroli marszałka województwa podlaskiego, który jest instytucją zarządzającą mającą obowiązek analizowania nieprawidłowości i zgłaszania ich do Komisji Europejskiej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.