Archiwum

Waga konkurencyjności ►

Udostępnij:

– Zapewnienie bezpieczeństwa lekowego, a w konsekwencji zdrowotnego, związane jest z koniecznością podnoszenia konkurencyjności Europy jako miejsca, w którym produkowane są leki – powiedziała dr hab. Ida Musiałkowska, kierownik Katedry Europeistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, profesor UEP, podczas 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.

Ekspertka wystąpienie pod tytułem „Bezpieczeństwo zdrowotne i ekonomiczne w świetle wyzwań i zmian priorytetów rozwojowych w UE” zaczęła od podkreślenia, że zdrowie jest jednym z najważniejszych czynników dobrostanu każdego.

Jak mówiła, w trakcie pandemii COVID-19, kryzysu wywołanego wojną i zmiany klimatu można była dostrzec, jak bardzo są potrzebne skoordynowane działania wielu państw świata, także ze względu na dostęp do leków.

– Zapewnienie bezpieczeństwa lekowego, a w konsekwencji zdrowotnego, związane jest z podnoszeniem konkurencji Europy jako miejsca, w którym produkowane są leki – powiedziała Ida Musiałkowska, dodając, że UE jest dużo mniej konkurencyjna, jeśli chodzi o innowacyjność, nakłady na produkcję i liczbę odkrywanych nowych leków, w porównaniu z USA i Chinami.

Jej zdaniem, aby to poprawić, konieczna jest deregulacja rynku, dokapitalizowanie go, uproszczenie drogi biotechnologii z laboratoriów na rynek, a także współpraca między instytucjami badawczo-naukowymi, szkołami wyższymi i biznesem.

Ekspertka mówiła także o Europejskiej Unii Zdrowotnej, wydatkach na onkologię i Europejskiej Przestrzeni Danych o Zdrowiu (EHDS).

Więcej w wystąpieniu z 11 kwietnia, które było częścią 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.



Przeczytaj także: „Szczepionka na raka” i „Europejski Plan Walki z Rakiem – postępy i wyzwania”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.