123RF

Ważne zmiany w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień

Udostępnij:

Minister zdrowia opublikował zmiany w świadczeniach gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Rozporządzenie umożliwia zaangażowanie specjalisty psychoterapii uzależnień w terapię dzieci w kryzysie psychicznym.

Nowelizacja projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wprowadza wiele ważnych zmian. 

Umożliwia podjęcie pracy zawodowej w placówkach leczenia uzależnień przez specjalizantów w dziedzinie psychoterapii uzależnień od początku rozpoczęcia specjalizacji, co − jak tłumaczy resort zdrowia − przyczyni się do redukcji wakatów w placówkach leczenia uzależnień. Ponadto osoby specjalizujące od początku będą nabywały umiejętności pracy klinicznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz bliskimi tych osób z problemem uzależnienia.

Zmiana umożliwiłaby także ubieganie się o dofinansowanie szkolenia specjalizacyjnego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Problem uzależnień wśród małoletnich. Duże zmiany 

Większość zmian zawartych w rozporządzeniu dotyczy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży, która jest zroganizowana na trzech poziomach referencyjnych: w środowisku pacjenta (zespoły i ośrodki opieki) − I, w centrach zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży − II oraz w ośrodkach wysokospecjalistycznych − III. Projekt wprowadza możliwość fakultatywnego zaangażowania specjalisty psychoterapii uzależnień na wszystkich poziomach referencyjnych. Wyjaśniono, że wynika to z rozpowszechnienia uzależnień wśród małoletnich.

Ponadto na I poziomie referencyjnym terapeutą środowiskowym od 1 czerwca 2025 r. będzie mogła być osoba z certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje „Prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży”, absolwent lub osoba w trakcie studiów podyplomowych z terapii środowiskowej lub osoba z tytułem magistra nauk społecznych, nauk o zdrowiu, nauk medycznych z co najmniej rokiem udokumentowanego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Terapeuta środowiskowy będzie mógł pełnić funkcję drugiego terapeuty w trakcie sesjach psychoterapii rodzinnej oraz psychoterapii grupowej. Dodano także możliwość prowadzenia sesji wsparcia psychospołecznego przez terapeutę środowiskowego.

Nowe świadczenia gwarantowane 

Projekt zakłada wprowadzenie dwóch dodatkowych świadczeń: sesji treningowej grupowej oraz sesji psychoterapii wielorodzinnej.

Kolejne propozycje to wydzielenie sesji wsparcia psychospołecznego w formie konsultacji interwencyjnej. W projekcie dodano warunek posiadania przez świadczeniodawcę testów psychologicznych i kwestionariuszy do diagnozy zaburzeń i problemów psychicznych. W miejsce superwizji dla prowadzących sesje psychoterapii projekt wprowadza superwizję zespołową. Kolejna zmiana dotyczy uelastycznienia zasad dotyczących czasu trwania superwizji. W opisach świadczeń doprecyzowano, które z nich mogą być realizowane w miejscu pobytu pacjenta lub jego środowisku, co wpłynęło także na zmiany czasu ich trwania.

W odniesieniu do II poziomu referencyjnego projekt wprowadza nowe świadczenia: poradę psychologiczną diagnostyczną i poradę psychologiczną kontrolną realizowane przez specjalistę w dziedzinie psychologii klinicznej. Projekt uelastycznia zasady dotyczące prowadzenia konsylium oraz sesji koordynacji. Z kolei do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez psychologa klinicznego, zatrudnionego na II poziomie referencyjnym wprowadzono superwizję procesu diagnostycznego. Zaproponowano zniesienie ograniczeń dotyczących listy rozpoznań pacjentów mogących korzystać na II poziomie referencyjnym ze świadczeń sesji psychoterapii.

Projekt zakłada, że w przypadku osób poniżej 5. roku życia obowiązkowe będzie uwzględnianie w sprawozdaniach do NFZ diagnozy zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (DC-05). Do porady kompleksowo-konsultacyjnej dla osób z autyzmem dziecięcym dodano możliwość wykonania badania logopedycznego lub pedagogicznego. Projekt przewiduje także, że uprawnionym do realizacji tego świadczenia w − w przypadku osoby powyżej 18. roku życia − będzie także lekarz specjalista w dziedzinie neurologii.

Na II poziomie referencyjnym superwizję psychoterapii zastąpić ma superwizja zespołowa. Projekt wprowadza możliwość udzielania porady lekarskiej kontrolnej w formach 15- minutowych. Dodano opis wstępnej porady diagnostycznej, opisano rodzaje pobytów: diagnostyczny i terapeutyczny realizowane w ramach świadczenia dziennego psychiatrycznego rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży. Określono, jakiego rodzaju oddziaływania terapeutyczne muszą być realizowane i ile minut poszczególnych oddziaływań świadczeniodawca ma zaoferować świadczeniobiorcy. Uzupełniono warunki realizacji poszczególnych świadczeń: porada psychologiczna diagnostyczna, sesja psychoterapii indywidualnej, sesja psychoterapii grupowej.

Zmiany w odniesieniu do III poziomu referencyjnego umożliwią pełnienia dyżurów medycznych przez lekarza w trakcie specjalizacji z psychiatrii.

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna finansowaną terapią

Projekt wprowadza do wykazu świadczeń gwarantowanych także przezczaszkową stymulację magnetyczną. Metoda ta została zarekomendowana ministrowi zdrowia przez ekspertów zdrowia psychicznego w terapii epizodów depresyjnych i zaburzeń nawracających i uzyskała rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poniżej:


Menedzer Zdrowia twitter

 

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.