Wyłączenie NFZ spod UOKiK sprzeczne z konstytucją?

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia od stycznia 2015 r. zamierza wyłączyć NFZ spod nadzoru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co może być sprzeczne z Konstytucją, bo działanie UOKiK jest w niej zapisane. Zdaniem ekspertów, takie działanie spowoduje, że już nic nie będzie chronić interesów szpitali, a NFZ stanie się monopolistą w majestacie prawa.
- To, że NFZ jest przedsiębiorcą, wynika z orzeczenia sądu i zmiana w ustawie ma znieść tę interpretacje – mówi Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia. – Skutek będzie taki, że NFZ nie będzie zobowiązany do zapobiegania praktykom monopolistycznym. Oznacza to jednak, że fundusz będzie mógł wpisać w konkursach na przykład kryterium doświadczenia, które ma swoją wartość w ochronie zdrowia, a czemu sprzeciwiał się UOKiK, argumentując, że to premiuje stare i duże podmioty. Jeśli jednak te zmiany zostaną uchwalone, NFZ nie będzie musiał rozpatrywać żadnych nowych podmiotów na rynku. Tu jednak nie warto martwić się świadczeniodawcami, ale świadczeniobiorcami – pacjentami, bo wyeliminowanie konkurencji będzie dla nich negatywne.

- To się nie uda – mówi Bolesław Piecha, senator PiS. – Pozycja UOKiK jest regulowana przez konstytucję, ale to na pewno próba autonomizacji NFZ i Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o brak jakiegokolwiek nadzoru. Tymczasem uwaga powinna zostać skierowana na stary spowodowane niższą składką w budżecie NFZ. Według nieoficjalnych informacji, może w tym roku zabraknąć nawet 2 mld zł. A bez pieniędzy nie uda się przeprowadzić żadnych reform.

- Jeśli tak się stanie, to nic już nie będzie chroniło interesów świadczeniodawców – uważa Paweł Kukla, prawnik Szpitala Miejskiego w Rabce. – A NFZ będzie mógł dowolnie ustalać warunki konkursów i nikt nie będzie miał możliwości zaskarżenia takiego postępowania.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.