Wymuszona rewolucja – jak pandemia COVID-19 zmienia znane nam oblicze opieki zdrowotnej?

Udostępnij:
Pandemie i epidemie są z nami od dawna i pozostaną na zawsze, tak samo jak wirusy i bakterie, które je wywołują. Cały czas jednak mutują, dlatego nie są podobne do tych, które znaliśmy jeszcze 100 lat temu.
Doskonałym przykładem jest trwająca właśnie pandemia SARS-COV-2, wywołana nowym szczepem koronawirusa. Czym różni się od poprzednich? Co zmieniła w opiece medycznej i świadomości społeczeństwa? Co zrobić, aby lepiej zarządzać kryzysem w przyszłości? Analizę tego i innych problemów związanych z COVID-19 można przeczytać w najnowszej publikacji Comarch Healthcare.

Choroby zakaźne wracają do świadomości społeczeństw
Możliwe, że trwająca pandemia SARS-COV-2 zmieniła na zawsze zarówno społeczeństwo, jak i medycynę. Temu pierwszemu przywróciła do świadomości choroby zakaźne i pokazała, że pomimo znacznych postępów technologicznych w dalszym ciągu stanowią one dla nas poważne zagrożenie. Wskazała także wiele niedociągnięć, takich jak brak przygotowania systemowego, niedobór zasobów ludzkich i rzeczowych, złe nawyki higieniczne oraz ryzyko związane z mobilnością społeczeństw i gęstością zaludnienia dużych obszarów miejskich.

Innowacje wspierają zachowanie ciągłości opieki medycznej
Jakie zmiany wywołała Niejako zmusił nas do wykorzystania narzędzi, które były dostępne już od wielu lat, ale do tej pory wydawały się zbędne lub myślano o nich wciąż jako o nowinkach technologicznych. Dodatkową barierą przed ich wdrażaniem były obiekcje i stare przyzwyczajenia, zarówno po stronie personelu medycznego, jak i pacjentów. W momencie podwyższonego ryzyka i ograniczonego dostępu do podmiotów leczniczych takie formy kontaktu ze specjalistą, jak wideokonsultacje, teleporady czy zdalny monitoring pacjentów pozwoliły zachować ciągłość leczenia, uzyskać poradę lekarską czy skierowanie na badania, gdy system opieki zdrowotnej jest przeciążony i dużo mniej efektywny.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne jako wspólna odpowiedzialność
Pandemia pomogła zbudować poczucie współodpowiedzialności za zdrowie także w podmiotach, dla których do tej pory była to kwestia marginalna. Pracodawcy, branża transportowa czy handel rozpoczęły badania oraz edukację zarówno pracowników, jak i klientów. Dzięki temu placówki medyczne, diagnostyczne i organy rządowe otrzymały niezbędne wsparcie, które stanowią cenną lekcję na przyszłość. Pandemia nie jest jednak w odwrocie, a jej przebieg oraz już wywołane skutki wymagają świadomego, analitycznego podejścia – więcej obserwacji i wniosków na ten temat można znaleźć w raporcie Comarch Healthcare, w całości poświęconym pandemii COVID-19 i rewolucji, jaką przyniosła opiece zdrowotnej.

Pobierz darmowy White Paper „Opieka zdrowotna w trakcie i po pandemii”, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytania:

• Dlaczego nie byliśmy gotowi na pandemię koronawirusa?
• Czym charakteryzuje się SARS-COV-2 i z czego wynika jego wysoka zakaźność?
• Jakie długofalowe, medyczne i społeczne skutki będzie miała pandemia?
• Jaką rolę w trwającej właśnie rewolucji branży medycznej odgrywają technologie, takie jak AI, ML, big data i telemedycyna?
• Gdzie szukać systemowych rozwiązań w celu lepszego zarządzania kryzysem w przyszłości?
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.