Kancelaria Senatu/Marta Marchlewska-Wilczak

Zdrowotne ustawy w Senacie ►

Udostępnij:
Senatorowie zajęli się nowymi ustawami dotyczącymi systemu ochrony zdrowia, czyli przepisami o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, o niektórych zawodach medycznych oraz o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Które z nich przyjęli, a które poprawili?
Co ustalono w Senacie?

Fragment obrad – które odbyły się 13 lipca – do obejrzenia poniżej.



Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.senat.gov.pl/transmisje/g10Sen644.

Więcej o wynikach głosowania na stronie internetowej: www.senat.gov.pl/glosowania/5972 .

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
W skrócie – odrzucono ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – było to drugie podejście do przepisów.

Wniosek o oddalenie ustawy w całości – zgłoszony przez przewodniczącą senackiej Komisji Zdrowia Beatę Małecką-Liberę i rekomendowany przez komisję – poparło 47 senatorów, 45 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała.

Dlaczego? Senatorowie opozycji podczas prac w Komisji Zdrowia zwracali uwagę, że „poselski projekt niczym nie różni się od poprzedniego rządowego odrzuconego w marcu”. Jako kontrowersję wskazywali zapisy dotyczące autoryzacji, z których wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia ocenia jakość, a jednocześnie decyduje o przyznaniu pieniędzy szpitalom. Uznali to za „ewidentną sprzeczność interesu”. Podkreślali też, że w tej ustawie brakuje faktycznych propozycji rozwiązań poprawy jakości.

Zapowiedziano, że parlamentarzyści dokumentem zajmą się ponownie podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 28 lipca. Wtedy głosowany będzie wniosek o odrzucenie uchwały Senatu, krytykującej ustawę – potrzebna będzie bezwzględna większość.

Ustawa o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw
Senatorowie z poprawkami przyjęli ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – dotyczyły między innymi umożliwienia uzyskiwania rekompensat za szkody wynikające z błędów medycznych popełnionych nie tylko w szpitalach opłacanych ze środków publicznych, ale we wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą, niezależnie od źródeł ich finansowania i formy organizacyjno-prawnej, a także przewidziano, że co najmniej trzy czwarte składu Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych będą stanowić lekarze.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych
Senatorowie przyjęli poprawki zarekomendowane przez senacką Komisję Zdrowia do ustawy o niektórych zawodach medycznych. Czego dotyczyły? Między innymi tego, aby wyłączyć spod regulacji techników dentystycznych oraz dietetyków. Ponadto pozostawiono zmianę przesądzającą, że wykonywanie czynności przez higienistkę stomatologiczną z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej powinno odbywać się pod nadzorem lekarza dentysty.

Za przyjęciem ustawy ze wszystkimi poprawkami zarekomendowanymi przez senacką Komisję Zdrowia byli wszyscy senatorzy.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.