123RF

Zmiany dotyczące długoterminowych recept – resort potwierdza

Udostępnij:

W styczniu ma dojść do zmiany rozporządzenia ministra zdrowia ograniczającego realizację długoterminowej recepty do apteki pierwszego wyboru. Farmaceuci jako pierwsi zwrócili uwagę resortowi na ten problem.

– Obecne przepisy są bardzo uciążliwe dla pacjentów – stwierdził kaliski senator KO, Janusz Pęcherz. Na prośbę emerytów od czterech lat walczy z Ministerstwem Zdrowia o zmianę przepisów. Dziś po złożeniu recepty w jednej aptece listę widniejących na niej leków musimy zrealizować w tym samym miejscu. Nie każdego stać, by wykupić wszystkie leki od razu.

Problemy z realizacją długoterminowej recepty

Senatora popierają także aptekarze. Pleszewski farmaceuta Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, zaznaczył, że wielu klientów aptek od dawna skarży się na to utrudnienie.

– Farmaceuci jako pierwsi zwrócili uwagę ministerstwu na ten problem, bo to do nas w pierwszej kolejności mają pretensje pacjenci – mówi.

Komplikacje tworzy także brak możliwości dalszej realizacji, jeśli w aptece pierwszego wyboru zabraknie leku lub apteka zostanie zamknięta.

Politowicz zwraca uwagę na jeszcze inny problem, z którym borykają się pacjenci i aptekarze. Obecnie długoterminową receptę trzeba zacząć realizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia. Jeśli pacjent tego nie zrobi, to traci dawkę przypisaną do pierwszego miesiąca, a po każdym kolejnym miesiącu wstrzymywania z realizacją – kolejne dawki. Jego zdaniem to też należy usprawnić.

Recepty będzie można realizować w kilku aptekach

Janusz Pęcherz w grudniu 2024 r., podczas posiedzenia Senatu, zapytał wiceministra zdrowia Marka Kosa o zmianę dotyczącą długoterminowych leków. Ten potwierdził, że sprawa ma zostać uregulowana w styczniu 2025 r.

– Prace trwały przez wiele, wiele miesięcy. Centrum e-Zdrowia, jak również Departament e-Zdrowia w ministerstwie bardzo mocno w ostatnim czasie pracowały nad tym, żeby recepty można było realizować w kilku aptekach i nie tylko być przypisanym do tej jednej, w której rozpoczęto wydawanie leku. Będzie to możliwe w najbliższym czasie – poinformował wiceminister zdrowia.

Przeczytaj także: „Jedna recepta w dwóch aptekach w 2025 r.?”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.