NEUROLOGIA
Udary mózgu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badanie THRaST: statyny w udarze mózgu leczonym trombolizą

Udostępnij:
Cappellari i wsp. wykazali w grupie 2072 pacjentów z udarem mózgu leczonym trombolizą, że stosowanie statyn w ostrej fazie niedokrwienia było związane z lepszą sprawnością i mniejszą śmiertelnością po 3 miesiącach.
W lutym 2013 r. w czasopiśmie Stroke opublikowano wyniki metaanalizy 27 badań, w których oceniano wpływ stosowania statyn na stan zdrowia po przebyciu niedokrwiennego udaru mózgu [1]. Za dobrą sprawność po udarze uznano wynik 0, 1 lub 2 w zmodyfikowanej skali Rankina. Wyodrębniono grupy pacjentów leczonych trombolizą i otrzymujących statyny w ciągu 3 dób od udaru. Analiza objęła dane dotyczące 113 tysięcy pacjentów. Wykazano, że w badaniach obserwacyjnych leczenie statynami było związane z lepszymi szansami na przeżycie 90 dni i roku po udarze (ilorazy szans odpowiednio 0.71 i 0.80, p < 0.001 i p = 0.01). Trzy miesiące po udarze pacjenci przyjmujący statyny byli również bardziej sprawni od osób należących do grup kontrolnych. W trzech randomizowanych badaniach klinicznych nie odnotowano wpływu statyn na śmiertelność. Nie wykazano także zależności między leczeniem statynami a lepszym przeżyciem u pacjentów poddanych trombolizie. Nowych danych w tym zakresie dostarczyło prospektywne badanie THRaST (THRombolysis and STatins), w ramach którego oceniono wpływ leczenia statynami u pacjentów z udarem mózgu po trombolizie. W eksperymencie wzięło udział 2072 chorych. Za korzystne wyniki leczenia uznano poprawę stanu neurologicznego i dużą poprawę stanu neurologicznego mierzone poprawą w skali udarów NIH (National Institutes of Health Stroke Scale) wynoszącą odpowiednio co najmniej 4 lub co najmniej 8 punktów. Pod uwagę brano również ocenę sprawności w zmodyfikowanej skali Rankina. Wykazano, że przyjmowanie statyn w ostrej fazie niedokrwiennego udaru mózgu przez pacjentów poddanych trombolizie związane było z poprawą wszystkich określonych parametrów stanu klinicznego. Iloraz szans na dużą poprawę stanu neurologicznego wyniósł w grupie badanej 1.43 (p < 0.001). Zmniejszone było w niej również ryzyko zgonu (iloraz szans OR = 0.48, p = 0.007). Zdaniem autorów publikacji, stosowanie statyn w ostrej fazie udaru mózgu u pacjentów leczonych trombolizą może prowadzić do poprawy wyników leczenia.

1. Ní Chróinín D, Asplund K, Asberg S i wsp. Statin therapy and outcome after ischemic stroke: systematic review and meta-analysis of observational studies and randomized trials. Stroke 2013; 44(2):448-56.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.