Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Model bimodalny – OCT oraz IR-SLO w diagnostyce stwardnienia rozsianego

Udostępnij:

Model uczenia maszynowego wytrenowany za pomocą optycznej tomografii koherentnej (OCT) i obrazów siatkówki z laserowej oftalmoskopii skaningowej w podczerwieni (IR-SLO) może wykrywać stwardnienie rozsiane (MS) z dokładnością bliską 100 proc., co potencjalnie prowadzi do wcześniejszej diagnozy i leczenia.

– To podejście wypełnia niezaspokojoną potrzebę w diagnostyce stwardnienia rozsianego poprzez wykorzystanie obrazów o wysokiej rozdzielczości (IR-SLO) wraz z danymi OCT – powiedziała badaczka Rahele Kafieh z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Durham w Durham w Anglii. – Lepsza wydajność diagnostyczna, z wysoką czułością i swoistością, sugeruje, że ta metoda może lepiej odróżniać osoby ze stwardnieniem rozsianym od osób zdrowych, odpowiadając na zapotrzebowanie na dokładniejsze i bardziej niezawodne narzędzia diagnostyczne w tej chorobie – wyjaśniła.

Co dwa skany, to nie jeden

Uszkodzenia spowodowane stwardnieniem rozsianym mogą wpływać na siatkówkę oka. OCT może pomóc w ilościowym określeniu neurodegeneracji, monitorowaniu progresji niepełnosprawności i ocenie skuteczności terapii neuroprotekcyjnych.

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób włączenie IR-SLO, znanego również jako monochromatyczne obrazowanie dna oka, może usprawnić automatyczną diagnostykę stwardnienia rozsianego. Aby to zbadać, naukowcy przeszkolili modele komputerowe w celu sklasyfikowania stwardnienia rozsianego na podstawie danych IR-SLO i OCT pochodzących od 32 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i 70 zdrowych osób.

W wewnętrznym zbiorze danych testowych model biomodalny zawierający obrazy IR-SLO i OCT miał dokładność 92 proc., czułość 95 proc., swoistość 92 proc. i obszar pod krzywą charakterystyki operacyjnej odbiornika (AUROC) 97 proc. Model bimodalny sprawdził się w zewnętrznym zbiorze danych z dokładnością 85 proc., czułością 97 proc., swoistością 85 proc. i AUROC 99 proc.

– Integracja obrazów IR-SLO i map grubości OCT doprowadziła do uzyskania lepszej wydajności modelu (około 3 proc. wyższej niż w przypadku, gdy wykorzystano tylko mapy grubości OCT. Jest to rzeczywiście zgodne z naszymi oczekiwaniami, ponieważ połączony model wykorzystuje szerszy zakres obrazów wejściowych z dwóch różnych modalności, włączając w ten sposób przydatniejsze informacje do dokładnego wykrywania stwardnienia rozsianego – poinformował zespół badawczy.

Potrzebne są dalsze badania

– Chociaż wyniki są obiecujące, to podejście nie jest jeszcze gotowe do użytku klinicznego – stwierdziła Kafieh. Aby przełożyć wyniki badań na praktykę kliniczną, potrzebne są dalsze badania z udziałem większych i bardziej zróżnicowanych populacji, aby potwierdzić wyniki i zapewnić solidność modelu oraz możliwość jego uogólnienia.

Istnieje również potrzeba opracowania przyjaznego dla użytkownika oprogramowania, które integruje się z istniejącymi systemami obrazowania klinicznego, aby ułatwić stosowanie tego podejścia bimodalnego w rutynowej praktyce i uzyskać zgody organów regulacyjnych.

– Jeśli uda się podjąć dalsze kroki, by udoskonalić proponowany model bimodalny, może on zostać skutecznie przełożony na zastosowanie kliniczne, oferując znaczący postęp w diagnozowaniu i leczeniu stwardnienia rozsianego  – podsumowała badaczka.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.