Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Problemy naczyniowe przyspieszają starzenie się mózgu

Udostępnij:

Dzięki analizie obrazów mózgu wykorzystującej sztuczną inteligencję naukowcy wykazali, że patologie dotyczące naczyń krwionośnych „postarzają” mózg. O swoich wnioskach poinformowali w piśmie „Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association.”

Co roku ponad 20 000 mieszkańców Szwecji zapada na jakąś formę demencji, z czego choroba Alzheimera stanowi około dwóch trzecich przypadków. Jednak szybkość, z jaką starzeje się mózg, jest zależna od stanu zdrowia oraz różnych czynników ryzyka.

Korzystając z narzędzia AI, naukowcy z Karolinska Institutet przeanalizowali obrazy mózgu 70-latków i oszacowali biologiczny wiek ich mózgów. Jak wykazali, czynniki szkodliwe dla zdrowia naczyń, takie jak stany zapalne i wysoki poziom glukozy, są powiązane z obrazem mózgu wyglądającego na starszy, natomiast zdrowy styl życia był powiązany z mózgiem wyglądającym młodziej.

- Pomimo niedawnego wprowadzenia nowych leków na chorobę Alzheimera, nie będą one działać na wszystkich z demencją, dlatego chcemy zbadać, co może zwiększyć odporność mózgu na patologiczne procesy starzenia — wskazała główna autorka badania, dr Anna Marseglia z Karolinska Institutet w Solna.

W badaniu wzięło udział 739 zdrowych, jeśli chodzi o zdolności poznawcze 70-latków, z czego 389 stanowiły kobiety. Osoby te zrekrutowano z kohorty H70 w Göteborgu w Szwecji. Naukowcy wykonali skany MRI ich mózgów, a następnie oszacowali wiek uzyskanych obrazów mózgu, korzystając z własnego algorytmu opartego na sztucznej inteligencji.

- Algorytm jest dokładny, a jednocześnie łatwy w użyciu. To narzędzie badawcze, które nadal wymaga dalszej oceny, ale naszym celem jest, aby było ono również przydatne klinicznie w przyszłości, na przykład w badaniach nad demencją— powiedział główny badacz, Eric Westman, profesor neurogeriatrii na tym samym wydziale Karolinska Institutet.

Oprócz obrazów mózgu w analizie uwzględniono dane dotyczące próbek krwi – mierzono w nich poziom lipidów, glukozy i wskaźników stanu zapalnego. Wśród uczestników przeprowadzono również testy poznawcze. Dostępne były również dane dotyczące stanów chorobowych oraz stylu życia, na przykład ćwiczeń.

Narzędzie AI oszacowało, że średni wiek mózgu dla obu płci wynosił 71 lat. Następnie oceniano "lukę wiekową mózgu", odejmując szacowany biologiczny wiek mózgu uczestników od ich wieku chronologicznego. Jak się okazało, cukrzyca, udar, choroba małych naczyń mózgowych i stan zapalny były powiązane z mózgami o starszym wyglądzie, podczas gdy zdrowy styl życia obejmujący regularne ćwiczenia mógł być powiązany z mózgami o młodszym wyglądzie.

- Wnioskiem z badania jest to, że czynniki, które niekorzystnie wpływają na naczynia krwionośne, mogą być również powiązane z mózgami wyglądającymi na starsze - co pokazuje, jak ważne jest utrzymanie zdrowych naczyń krwionośnych, aby chronić mózg, upewniając się na przykład, że poziom glukozy we krwi jest stabilny — podkreśliła dr Marseglia.

Neurologia subskrybuj newsletter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.