Stwardnienie zanikowe boczne a urazy
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 09.05.2012
Źródło: Pupillo E, Messina P, Logroscino G i wsp. Trauma and amyotrophic lateral sclerosis: a case–control study from a population-based registry. European Journal of Neurology 2012; early view
Badanie kliniczno-kontrolne, w którym przeanalizowano dane dotyczące 1131 osób wykazało, że urazy mogą być czynnikiem ryzyka wystąpienia stwardnienia zanikowego bocznego.
Już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku sugerowano, że występowanie stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) może być związane z różnego typu urazami. W Amyotrophic Lateral Sclerosis w artykule przeglądowym, którego autor po przeanalizowaniu 14 tekstów stwierdził, że brakuje dowodów na to, że jednorazowy uraz głowy jest związany z ALS. W najnowszej publikacji zamieszczonej na stronie internetowej European Journal of Neurology Pupillo i wsp. prezentują inny punkt widzenia. Przeprowadzili oni badanie kliniczno-kontrolne, w którym uwzględnili przypadki ALS z czterech różnych rejestrów. Dla każdego chorego na ALS dobrano, uwzględniając między innymi wiek, płeć i wykształcenie, dwóch innych pacjentów, w tym jednego z chorobą neurologiczną (3 grupy po 377 osób). Urazu wymagającego opieki medycznej doznało 60% chorych z ALS, 47% pacjentów bez choroby neurologicznej i 51% chorych neurologicznie. Iloraz ryzyka wystąpienia ALS względem grupy kontrolnej wyniósł 1.63 (p < 0.01). Doznanie ponad dwóch urazów związane było z trzykrotnym wzrostem ryzyka ALS. Wzrost ryzyka pozostawał istotny statystycznie również po uwzględnieniu urazów, które wystąpiły co najmniej 5 lat przed ujawnieniem się choroby. Jak piszą Pupillo i wsp., historia doznanego urazu, a także urazy ciężkie oraz powtarzające się, mogą stanowić czynniki ryzyka wystąpienia stwardnienia zanikowego bocznego.