![](https://www.termedia.pl/f/pages/60268_6d777927954a74c32d93bac9ec0201c1_blog.jpg)
Wkładka do nosa może pomóc w zmniejszeniu bólów migrenowych
Tagi: | migrena, ból migrenowy, ból głowy, migrena przewlekła |
Cotygodniowa niefarmakologiczna stymulacja kinetycznej oscylacji donosowej wiąże się ze znacznym spadkiem miesięcznych dni bólu głowy (MHD) o umiarkowanej lub ciężkiej intensywności u pacjentów z przewlekłą migreną.
Randomizowane, podwójnie ślepe, pozorowane badanie kontrolowane obejmowało 144 pacjentów z przewlekłą migreną w 10 ośrodkach w Niemczech i Finlandii w latach 2018-2022.
Badanie zostało prowadzone przez dr Jana Hoffmanna z Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience, King's College London (Wielka Brytania) i opublikowane 9 stycznia w czasopiśmie "Neurology".
Spadek liczby dni z migreną
71 uczestników otrzymało aktywną stymulację oscylacji kinetycznej (85 Hz; 80 mbar), a 69 pozorowaną stymulację donosową (brak wibracji; 30 mbar). Oba zabiegi przeprowadzano raz w tygodniu przez 10 minut na nozdrze przez 6 tygodni i stratyfikowano według nadużywania leków.
Pierwszorzędowym punktem końcowym była średnia zmiana w stosunku do wartości wyjściowej liczby MHD o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu w ciągu 4-tygodniowego okresu oceny wydajności.
Drugorzędowe wyniki obejmowały średnią zmianę w stosunku do wartości wyjściowej liczby dni migreny w miesiącu, odsetek uczestników, którzy osiągnęli ≥ 30% i ≥ 50% zmniejszenie liczby MHD oraz medianę zmiany w stosowaniu ostrych leków, ocenianą zarówno w okresie wydajności, jak i 4-tygodniowym okresie obserwacji.
Opis badania
Aktywne leczenie wiązało się ze znacznie większym zmniejszeniem liczby MHD niż leczenie pozorowane w okresie oceny wydajności (skorygowana średnia różnica, odpowiednio −3,5 dnia i −1,2 dnia; P = 0,01).
W porównaniu z leczeniem pozorowanym aktywne leczenie wiązało się również ze znacznym zmniejszeniem liczby miesięcznych dni migreny w obu okresach oceny wydajności (średnia różnica, −2,4; P = 0,005) i obserwacji (średnia różnica, −2,9; P = 0,0008).
Wskaźniki odpowiedzi na leczenie były znacznie wyższe w grupie aktywnej niż w grupie pozorowanej, przy czym 47% vs 25% osiągnęło ≥ 30% zmniejszenie liczby MHD (P = 0,015).Profil bezpieczeństwa stymulacji oscylacji kinetycznej był korzystny, z podobnymi wskaźnikami zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem (TEAE) między grupą aktywną (63%) i pozorowaną (60%). Zapalenie nosogardzieli (8%), zawroty głowy (6%) i krwawienie z nosa (6%) były najczęstszymi TEAE.
Zdaniem badaczy, nowatorski system „może stanowić cenny dodatek do portfolio terapeutycznego profilaktyki przewlekłej migreny, a ze względu na swój niefarmakologiczny mechanizm działania jest szczególnie odpowiedni dla pacjentów, którzy obawiają się ogólnoustrojowych skutków ubocznych”.