Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ obturacyjnego bezdechu sennego na nerwy obwodowe oraz efekt leczenia CPAP

Udostępnij:
Najczęstszymi postaciami neuropatii obwodowej u osób z OBS są zespół cieśni nadgarstka i neuropatia nerwu łokciowego w rowku, jednak subiektywne objawy mają bardziej uogólniony charakter. Wydaje się, że terapia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych korzystnie wpływa zarówno na obiektywne pomiary, jak i subiektywne dolegliwości związane z neuropatią obwodową.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest prawdopodobnie związany z występowaniem neuropatii obwodowej, na co wskazują nieprawidłowe wyniki badań przewodnictwa nerwowego. Wiedza na temat tego związku jest jednak ograniczona.

Celem badania, którego wyniki przedstawiono na łamach czasopisma „Advances in Psychiatry and Neurology/Postępy Psychiatrii i Neurologii”, była ocena nerwów obwodowych u osób z OBS, ocena subiektywnych dolegliwości związanych z neuropatią obwodową oraz wpływu leczenia ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych (positive continuous airway pressure – CPAP).

U 25 pacjentów ze średnio nasiloną bądź ciężką postacią OBS skarżących się na dolegliwości typowe dla neuropatii obwodowej wykonano badanie przewodnictwa nerwowego nerwów kończyn górnych i dolnych. W zakresie nerwów pośrodkowego i łokciowego wykonano także badanie ultrasonograficzne z oceną pola powierzchni przekroju poprzecznego (PPPP) w nadgarstku i w rowku nerwu łokciowego. U 15 chorych, u których stwierdzono nieprawidłowości, badania powtórzono po 3 i po 9 miesiącach od wprowadzenia terapii CPAP.

Najczęstszymi postaciami neuropatii obwodowej w badanej grupie były zespół cieśni nadgarstka i neuropatia nerwu łokciowego w rowku. Obie te nieprawidłowości stwierdzano niemal dwukrotnie częściej w ultrasonografii niż w badaniu przewodnictwa. Chorzy skarżyli się najczęściej na drętwienie kończyn górnych i dolnych. Terapia CPAP spowodowała zmniejszenie PPPP oraz poprawę parametrów przewodzenia w miejscach cieśni. Część chorych zauważyła także zmniejszenie nasilenia dolegliwości.

Pełna treść artykułu: Jakub M. Antczak, Aleksander Kania, Maria Dąbroś, Kinga Budnicki, Ravin De Fonseka, Marta Banach, Agnieszka Słowik. Impact of obstructive sleep apnea syndrome on peripheral nerves and the effect of continuous positive airway pressure: a prospective observational case series. Adv Psychiatry Neurol 2021; 30 (3): 170-176.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.