Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zbytnie obniżenie ciśnienia tętniczego po udarze może zaszkodzić

Udostępnij:
Intensywne obniżanie ciśnienia tętniczego po usunięciu zakrzepu, który spowodował udar niedokrwienny, może utrudniać powrót do zdrowia – wykazały badania na dużej grupie uczestników. O wynikach informuje „The Lancet”.
Udary niedokrwienne stanowią około 85 proc. wszystkich udarów (pozostałe to udary krwotoczne). Są spowodowane zablokowaniem dopływu krwi do obszaru mózgu z powodu niedrożności naczynia krwionośnego, co prowadzi do utraty funkcji neurologicznych.

Coraz częściej stosowanym niechirurgicznym leczeniem udaru niedokrwiennego jest trombektomia wewnątrznaczyniowa. Mikrocewniki lub cienkie rurki widoczne w promieniowaniu rentgenowskim są wprowadzane do zakrzepu w celu jego rozpuszczenia.

– Potencjalną wadą tego obecnie szeroko stosowanego i skutecznego leczenia jest to, że szybki powrót dopływu krwi do obszaru, który przez jakiś czas był pozbawiony tlenu, może spowodować uszkodzenie tkanki znane jako uszkodzenie reperfuzyjne – powiedział prof. Craig Anderson z The George Institute for Global Health.

Próbując zminimalizować to uszkodzenie, klinicyści starają się bardziej intensywnie obniżać ciśnienie krwi po usunięciu zakrzepu. Brak jednak dowodów, by w tej sytuacji korzyści przeważały nad potencjalnymi szkodami.

W badaniu mającym zapewnić takie dowody wzięło udział 816 dorosłych z ostrym udarem niedokrwiennym, leczonych w 44 ośrodkach w Chinach od lipca 2020 r. do marca 2022 r., którzy mieli podwyższone ciśnienie krwi po usunięciu zakrzepu. Średnia wieku wynosiła 67 lat, a nieco ponad jedną trzecią stanowiły kobiety.

407 pacjentów i pacjentek przypisano do bardziej intensywnej kontroli skurczowego ciśnienia krwi (docelowo <120 mmHg), a 409 do mniej intensywnej (docelowo 140–180 mmHg), przy czym docelowe ciśnienie miało zostać osiągnięte w ciągu godziny od włączenia do badania i utrzymywane przez 72 godziny.

Badacze sprawdzali, jak pacjenci w obu grupach zdrowieli, zgodnie ze standardową skalą niepełnosprawności. Wynik w zakresie od 0 do 1 oznacza brak objawów lub objawy, ale bez niepełnosprawności, wyniki 2–5 wskazują na rosnący poziom niepełnosprawności, natomiast wynik 6 oznacza śmierć.

Pacjenci z grupy leczonej bardziej intensywnie uzyskali istotnie gorsze wyniki w porównaniu z osobami leczonymi mniej intensywnie. W porównaniu z grupą mniej intensywnie leczoną mieli pogorszenie stanu tkanki mózgowej i poważną niepełnosprawność po 90 dniach, ale nie było znaczących różnic w krwawieniach do mózgu, śmiertelności lub poważnych zdarzeniach niepożądanych. Pacjenci, u których intensywnie kontrolowano ciśnienie tętnicze, oceniali także swoją jakość życia jako istotnie gorszą ze względu na ograniczenia zdolności fizycznych wynikające z udaru mózgu.

Ze względu na wagę ustaleń badanie przerwano i wyniki ogłoszono wcześniej.

– Nasze badanie stanowi istotną wskazówkę, że tej coraz powszechniejszej strategii leczenia należy obecnie unikać w praktyce klinicznej – zaznaczył prof. Anderson. Jego zdaniem bardziej agresywne podejście osłabia powrót przepływu krwi do dotkniętego obszaru.

Profesor Anderson powiedział, że po przejrzeniu literatury medycznej zespół badawczy nie był w stanie znaleźć wystarczająco mocnych dowodów, aby zalecić idealny cel kontroli ciśnienia krwi po usunięciu zakrzepów u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym.

– Podczas gdy nasze badanie wykazało, że intensywna kontrola ciśnienia krwi do celu skurczowego poniżej 120 mmHg jest szkodliwa, optymalny poziom kontroli nie został jeszcze określony – wskazał prof. Anderson.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.