Zmiany mózgu związane z migrenowymi bólami głowy
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 12.12.2012
Źródło: Palm-Meinders IH, Koppen H, Terwindt GM i wsp. Structural Brain Changes in Migraine. JAMA 2012;308(18):1889-1896.
Porównanie skanów mózgowia wykonanych techniką rezonansu magnetycznego u pacjentek z migrenowymi bólami głowy i w grupie kontrolnej w odstępie 9 lat pozwoliło stwierdzić, że występowanie migrenowych bólów głowy było związane z powiększaniem się obszarów hiperintensywnych w istocie białej.
W 2000 roku w ramach badania, którego celem było poszukiwanie zmian strukturalnych mózgu u osób z migrenowymi bólami głowy, u 295 pacjentów i 140 ochotników z grupy kontrolnej wykonano skany głowy techniką rezonansu magnetycznego (MR, magnetic resonance). Po 9 latach Palm-Meinders i wsp. wykonali ponowne skany MR u 203 pacjentów i 83 osób z grupy kontrolnej. Mierzono między innymi powiększanie się obszarów hiperintensywnych umiejscowionych w istocie białej i podnamiotowo, mogących świadczyć o przebytym niedokrwieniu. Stwierdzono, że obszary hiperintensywne w istocie białej powiększyły się u większego odsetka pacjentek z migreną w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej (77% względem 60%, p = 0.04). Choć podnamiotowe zmiany hiperintensywne powiększyły się u większej części chorych z migreną w porównaniu z osobami bez migrenowych bólów głowy (15% względem 2%) wynik ten nie był istotny statystycznie (p = 0.05). Autorzy nie odnotowali związku między częstością napadów migrenowych bólów głowy a ewolucją zmian w obrazach MR. Żadnej z omawianych zależności nie stwierdzono u mężczyzn.