Idelalyzyb z rytuksymabem skuteczny w nawrocie przewlekłej białaczki limfatycznej
Autor: Agata Solecka
Data: 18.03.2014
Źródło: Źródło: Furman RR, Sharman JP, Coutre SE, i wsp. Idelalisib and Rituximab in Relapsed Chronic Lymphocytic Leukemia. N Engl J Med 2014; 370:997-1007./JN|17.03.2014
Część z pacjentów z przewlekłymi białaczkami limfatycznymi (CLL, chronic lymphocytic leukemia), u których współwystępują inne poważne obciążenia medyczne, nie może być poddawana standardowemu leczeniu. Z tego względu w CLL potrzebne są nowe, mniej toksyczne terapie.
Idelalyzyb to inhibitor izoformy delta 3-kinazy fosfatydyloinozytolu. Substancję tę można podawać drogą doustną. Furman i wsp. przedstawili wyniki badania klinicznego trzeciej fazy terapii skojarzonej idelalyzybem z rytuksymabem w CLL, przeprowadzonego wśród 220 pacjentów z dodatkowymi obciążeniami, takimi jak niewydolność nerek i mielosupresja w wywiadzie. Dawka idelalyzybu wynosiła 150 mg dwa razy dziennie. Rytuksymab był stosowany u wszystkich ochotników biorących udział w eksperymencie. Badanie zostało zakończone wcześniej niż planowano ze względu na wyraźne korzyści odnoszone przez pacjentów z grupy badanej. W chwili przerwania eksperymentu więcej niż połowa pacjentów z grupy badanej była wolna od progresji choroby; w grupie kontrolnej mediana czasu przeżycia wolnego od progresji była równa 5.5 miesiąca. Ryzyko względne progresji u pacjentów przyjmujących idelalyzyb względem chorych otrzymujących placebo wyniosło 0.15 (p < 0.001). W grupie badanej większe były wskaźniki odpowiedzi na leczenie (81% względem 13%), przeżycia po roku od randomizacji (92% względem 80%) i poważnych działań niepożądanych (40% względem 35%). Autorzy podsumowali uzyskane wyniki stwierdzając, że u chorych z CLL, którzy nie mogli być poddani standardowej chemioterapii, idelalyzyb w połączeniu z rytuksymabem poprawiał czas wolny od progresji i inne wykładniki odpowiedzi na leczenie w porównaniu z samym rytuksymabem.