ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Inhibitor MEK w leczeniu zaawansowanego czerniaka gałki ocznej

Udostępnij:
Podczas corocznego spotkania ASCO (American Society of Clinical Oncology) zaprezentowano wyniki wstępnej analizy badania II fazy oceniającego efektywność selumetynibu w porównaniu do dakarbazyny lub temozolomidu u chorych na przerzutowego czerniaka gałki ocznej z potwierdzoną mutacją Q209 Gq/11.
Mutacje Gq/11 są odpowiedzialne za aktywację szlaku sygnałowego MAPK w komórkach czerniaka gałki ocznej.
Do wieloośrodkowego badania zakwalifikowano 80 chorych w dobrym stanie ogólnym (stan sprawności ECOG 0-1). U 50% chorych otrzymujących selumetynib zaobserwowano regresję guzów przerzutowych, natomiast w grupie kontrolnej zmniejszenia masy nowotworowej nie zanotowano u żadnego chorego. Mediana przeżycia wolnego od progresji (PFS – progression free survival) była dłuższa w grupie leczonej selumetynibem niż chemioterapią – 15,9 vs 7,0 tygodni (HR=0.46; p=0.0003). W badaniu nie zanotowano istotnej statystycznie różnicy (p=0.4) w zakresie mediany całkowitego przeżycia (OS – overall survival) chorych pomiędzy badanymi grupami, jednak zaobserwowano trend w kierunku wydłużenia mediany OS u badanych leczonych selumetynibem – 10,8 vs 9,4 miesiący. Toksyczność 3 stopnia częściej występowała w grupie leczonej selumetynibem – 28% vs 2%. W badaniu nie zanotowano działań niepożądanych w stopniu 4 i 5. Selumetynib jest pierwszym lekiem wykazującym tak wysoką aktywność w leczeniu chorych na czerniaka gałki ocznej z przerzutami.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.