ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Inhibitor MEK w leczeniu zaawansowanego czerniaka z mutacją NRAS

Udostępnij:
W Lancet Oncology opublikowano wyniki nierandomizowanego, otwartego badania 2 fazy, w którym oceniano aktywność MEK162 (inhibitor MEK 1/2) u chorych na zaawansowanego czerniaka z mutacją w genie NRAS lub BRAF
Mutacja w genie BRAF u chorych na czerniaka występuje w 50-70% przypadków, natomiast mutacja w genie NRAS u 15-30% chorych. Występownie tych mutacji wzajemnie się wyklucza.
W jednym ramieniu badania chorzy prezentujący mutację w genie NRAS otrzymywali MEK162 w dawce 45 mg. Do drugiego i trzeciego ramienia włączano chorych z potwierdzoną mutacją w genie BRAF, którzy otrzymywali MEK162 w dawce 45 mg i 60 mg. W publikacji zawarto jedynie wyniki dotyczące 71 chorych leczonych MEK162 w dawce 45 mg.
W badaniu nie zaobserwowano całkowitych odpowiedzi (CR – complete response) po zastosowanej terapii. U badanych prezentujących mutacje NRAS częściową odpowiedź (PR – partial response) zaobserwowano u 20% chorych. U badanych z potwierdzoną mutacją w genie BRAF PR również zanotowano u 20% chorych.
Do najczęstszych działań niepożądanych należały powikłania skórne, częściej obserwowane u chorych z mutacja NRAS. Najczęstszym powikłaniem 3 i 4 stopnia było podwyższenie wartości fosfokinazy kreatynowej, które występowało u 23% i 17% chorych odpowiednio z mutacją NRAS i BRAF.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.